Konvansiyonel ve dijital teknikler ile üretilen endokronlarda marjinal ve internal uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of marginal and internal adaptation of endocrowns fabricated using conventional and digital techniques
  1. Tez No: 843588
  2. Yazar: DUYGU ECE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Aşırı madde kaybı olan kök kanal tedavili dişlerin restorasyonunda uygulanabilecek tedavi seçenekleri arasında endokronlar iyi bir seçimdir. Endokron restorasyonların başarılı olabilmesi için marjinal ve internal uyumlarının yüksek olması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital yöntemlere eğilim artmaktadır. Çalışmamızda konvansiyonel ve dijital ölçü yöntemleri kullanılarak, lityum disilikat içerikli seramik bloklar ile CAD-CAM ve ısı-basınç yöntemleriyle üretilen endokronların marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırılması amaçlandı. Alt 1. molar dişlere (n=40) kök kanal tedavisinin ardından endokron kaviteleri açıldı ve dişler 4 gruba (n=10) ayrıldı. Birinci grupta konvansiyonel ölçü ve elde mum tekniğinden yararlanarak ısı-basınç yöntemi ile (CON), ikinci grupta dijital ölçü ve CAD-CAM mum diskinden kazıma tekniğinden yararlanarak ısı-basınç yöntemi ile (DCD), üçüncü grupta dijital ölçü ve rezin paterni 3B yazıcı ile üretim tekniğinden yararlanıldı ve endokron üretim aşaması boyunca ısı-basınç yöntemi (D3D) kullanıldı ve dördüncü grupta dijital ölçü ve CAD-CAM cihazından kazıma yöntemi ile (DC) endokronlar üretildi. Tüm restorasyonların silikon replikaları elde edilerek stereomikroskop cihazında replikaların marjinal ve internal aralıkları ölçüldü. İstatistik analiz yapıldı. İntraoral dijital ölçü, 3B yazıcı ile üretilen rezin patern, ısı-basınç tekniği ile elde edilen endokronlarda en yüksek marjinal uyum görüldü. İntraoral dijital ölçü, CAD-CAM mum diskten kazınan mum patern, ısı-basınç tekniği ile elde edilen endokronlarda en yüksek internal uyum görüldü. Elde edilen tüm örneklerin marjinal ve internal uyumu klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde bulundu. Dijital ölçü yöntemi ile elde edilen endokronlarda daha yüksek marjinal uyum elde edildi.
Özet (Çeviri)
Endocrowns are a good choice among the treatment options that can be applied in the restoration of root canal treated teeth with excessive material loss. For successful endocrown restorations, high marginal and internal compatibility is required. With the development of technology, the tendency towards digital methods is increasing. In this study, it is aimed to compare the marginal and internal fit of endocrowns fabricated by CAD-CAM and heat-pressure technique with lithium disilicate ceramic blocks using conventional and digital impression methods. After root canal treatment of the lower first molars (n=40), endocrown preparations were done and the teeth were divided into 4 groups (n=10). In the first group, conventional impressions and manual wax patterns obtained, and endocrowns were produced by heat-pressure technique (CON), in the second group digital impression were taken and wax patterns milled from CAD-CAM wax discs, endocrowns were produced by heat-pressure technique (DCD), in the third group digital impressions were taken and endocrown resin patterns obtained by using 3D printer, heat-pressure technique (D3D) were used for endocrown fabrication, in the fourth group, digital impressions were taken and endocrowns milled by using CAD-CAM (DC). Silicone replicas of all restorations were obtained, marginal and internal gaps of the replicas were measured using a stereomicroscope. Statistical analysis was performed. The highest marginal fit was observed in the group D3D, which digital impression, 3D printed resin pattern and heat-pressed technique were used. The highest internal fit was observed in the group DCD, which digital impression, CAD-CAM milled wax patterns, and heat-pressure technique were used. The marginal and internal fit of all samples obtained were found to be within clinically acceptable limits. A higher marginal fit was obtained in endocrowns obtained with the digital impression technique.