The visual cortices of congenitally and non-congenitally blind individuals become a part of cognitive control network
Doğuştan ve sonradan kör olan bireylerin görsel korteksi bilişsel kontrol ağının bir parçası haline geliyor
- Tez No: 843593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AUSAF AHMED FAROOQUİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nöral plastisite, özellikle duyu kaybı durumlarında, işlevselliğin ne ölçüde biyolojik bir yapı tarafından belirlendiğini anlamak için hayati bir öneme sahiptir. Bu bağlamıda, standart inputlarından yoksun kalan görsel ve işitsel kortekslerin ne ölçüde değişime uğrayacağı, sinirbilimsel araşatırmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Deneysel bulgular, doğuştan ve erken dönemde kör olan bireylerin görsel kortekslerinin, işitme, dokunma ve koku modalitelerini kapsayan yapısal açıdan çok çeşitli bilişsel görevlerde aktif olduğunu göstermektedir. Bu bölgelerin içeriği ve modalitesi ne olursa olsun görev yapısına sahip tüm deneylerde aktif olan çoklu talep (MD) bölgelerine dönüşmüş olabileceğini düşündük. Bu çalışmada körlerde yoksun kortekslerin fronto-parietal MD bölgelerine özgü belirli başlı özellikleri sergileyip sergilemediğini araştırdık. Doğuştan ve sonradan kör olan katılımcılara MR'da, dokunsal ve işitsel modalitelerde dört farklı fMRI bilişsel kontrol görevi yaptırdık. (1) Kör katılımcıların görsel korteksleri, bu dört görevin bilişsel kontrol taleplerinin fazla olduğu koşullara fronto-parietal kontrol bölgeleri ile birlikte yoğun sinirsel aktivite gösterdi. (2) Kör katılımcılarda aynı oksipital voksel grubu farklı modalitelerde dört çeşitli görevin artan bilişsel kontrol taleplerine yoğun aktivasyon gösterdi. Bulgularımız, körlerde yoksun görsel kortekslerinin, aslında bilişsel kontrol ağına dahil olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neural plasticity is crucial for understanding the extent to which a biological structure determines its function. As such, the fate of visual and auditory cortices when deprived of their standard inputs has immense significance in neuroscientific research. Empirical findings suggest that the visual cortex of the congenital and early blind activates across a very wide range of tasks in auditory, tactile and olfactory modalities. We hypothesized that these regions may transform into task positive multiple demand (MD) regions. A key feature of these regions is that they activate to all kinds of tasks in all kinds of modalities. In this study, we investigate whether deprived cortices in blind exhibit key characteristic inherent to fronto-parietal MD regions. We had congenitally and non-congenitally blind participants done four fMRI cognitive control tasks in tactile and auditory modalities. The visual cortices of the blind group showed (1) intense activity during more demanding conditions of the four diverse tasks along with the fronto-parietal control regions, (2) the same set of occipital voxels in blind participants activated across diverse modalities under increased cognitive demands of the four diverse tasks. Our findings suggest that deprived visual cortices of the blind, in fact, become a part of cognitive control network.