Object or cake? Selective processes in the human brain for the recently discovered specialized food area in the ventral visual stream.
Nesne mi, yoksa pasta mı? İnsan beyninde görsel ventral akıştaki son zamanlarda keşfedilen yiyecek resimlerine özel aktivasyon gösteren bölgenin incelenmesi
- Tez No: 970926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN, DR. MARİA GERALDİNE VELDHUİZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnsan beyninde günlük hayatta sıkça karşılaştığımız; yüz, kelime ve mekan gibi, kategorileri algılamak ve ayırt etmek için özelleşmiş seçici aktivasyon gösteren kategori özgül bölgeler bulunmaktadır. Son yıllarda birbirinden bağımsz ayapılan veriye dayalı çalışmalar sonucunda görsel ventral yolak içerisinde yiyecek görsellerine özel aktivasyon gösteren bir bölge keşfedilmiştir ve bu bölge ventral yiyecek yolağı olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı yeni keşfedilen ventral yiyecek yolağını, nesne yiyecek illüzyonuna sebep olan aşırı gerçekçi pasta videolarını kullanarak incelemektir. Aşırı gerçekçi pasta videolarında, başlangıçta algılanan nesne, nesnenin bıçak yardımıyla kesilmesiyle pasta algısına dönüşür. Bu bağlamda iki ayrı deney gerçekleştirilmiştir. Birinci deneyde, aşırı gerçekçi pasta videolarının nesne-yiyecek illüzyonu olarak geçerliliğini değerlendirmek üzere 22 katılımcıdan davranışsal veri toplanmıştır. İkinci deneyde ise, öncelikle lokalize edici olarak bir geri-bir (one-back) görevi uygulanmış, ardından önceki deneyde geçerliliği doğrulanmış nesne-yiyecek illüzyonu videoları fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) sırasında gösterilmiştir. Önceki çalışmalarda rapor edilen yiyeceğe-seçici bulgularla tutarlı olarak, lokalize edici görev aracılığıyla ventral yiyecek yolağında belirgin bir yiyecek görsellerine seçici aktivasyon tespit edilmiştir. Video oturumu sırasında, nesne algısının kek algısına dönüştüğü anlarda ventral yiyecek yolağında anlamlı bir aktivasyon artışı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, kuramsal bir yaklaşımla, illüzyon temelli görsel uyaranlara karşı ventral görsel kortekste gözlemlenen yiyecek seçici aktivasyonu ortaya koymaktadır. Gelecek çalışmalarda, ventral yiyecek yolağının tat duyususunu işleyen kortekslerle olan bağlantısını incelemek amacıyla işlevsel bağlantısallık analizlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The human ventral visual cortex shows category-selective organization to recognize and discriminate between ecologically important categories like faces, words, body parts, and places. The food image selective region in the ventral stream has been discovered by recent data-driven studies, which is called the ventral food stream. The overarching goal of this study is to investigate the ventral food stream by employing a novel object-food illusion: a hyper-realistic cake. In hyper-realistic cake videos, the initial object perception shifts to a perception of cake throughout the video. We conducted two different experiments. In Experiment 1, we collected behavioral data from 22 participants to validate the hyper-realistic cake videos. In Experiment 2, we first applied a functional localizer one-back task and employed validated object-food illusion videos with fMRI. Consistent with the recent findings of food selectivity, we identified the food selective response in the ventral food stream by using a functional localizer task. During the video session, the ventral food stream exhibits a significant increase in activity when the object perception shifts to perception of a cake. Despite showing spatial variability between participants, there is a selective response to visual food cues in the fusiform cortex. This study shows the food-selective activity in the ventral visual cortex in response to illusory visual stimuli in a hypothesis-driven manner. Future studies should conduct functional connectivity analysis to investigate how activity in the ventral food stream is correlated with activity in the gustatory cortices.