How proactiv and responsive market orientation affects SME's financial performance?
Proaktif ve duyarlı pazar yönelimi KOBİ'nin finansal performansını nasıl etkiler
  1. Tez No: 843594
  2. Yazar: AZHAR NSAİF JASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELLA GULSHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüz çağında şirketlerin performansını artıran ve onları pazarda rekabetçi kılan önemli belirleyicilerden biri pazar odaklılıktır ve bu çalışmada iki yeni vekil (i) duyarlı (ii) proaktif olarak ölçülmektedir. Proaktif ve duyarlı yönelim bağımsız faktörler iken performans bağımlı faktördür. Yanıtlar Irak'taki KOBİ'lere ait 72 katılımcıdan toplanmıştır. Toplama aracı tarama olup, kullanılan araştırma tasarımı açıklayıcı olup, kullanılan araştırma yaklaşımı tümdengelimsel yaklaşımdır. Analiz amacıyla kullanılan istatistik yazılımı PLS-SEM'dir. Bulgular, KOBİ'lerin performansının hem duyarlı hem de proaktif yönelimlerden olumlu yönde etkilendiğini göstermektedir. Bu, KOBİ'lerin performanslarını artırmalarına yardımcı olacağı için bu iki yönelime odaklanmaları gerektiği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's era one of the significant predictor that enhances the performance of the company and make them market competitive is market orientation and in this work, it is measured with two new proxies (i) responsive (ii) proactive. The proactive and responsive orientation was the independent factors while the performance is dependent factor. The responses are collected from 72 respondents belonging to SMEs in iraq. The collection tool was survey and the research design used is explanatory and the research approach used is deductive approach. The statistical software utilized for the purpose of analysis is PLS-SEM. The findings depicts that the SMEs performance is positively influenced by both the orientations i.e., responsive and proactive. It implies that SMEs should focus on these two orientations as it will help them to enhance their performance.