The influence of leadership style on workplace status: A case study of Telesom Telecommunications of Somalia
Liderlik tarzının işyeri durumu üzerindeki etkisi: Somali Telesom Telekomünikasyon örneği
  1. Tez No: 843596
  2. Yazar: HABOON ABDİRİZAQ SAED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma, Somali'deki Telesom telekomünikasyon şirketindeki işyeri statüsüne odaklanarak, liderlik tarzlarının işyeri statüsü üzerindeki etkisini inceliyor. Liderlik stilleri çerçevesinde dönüşümcü, etkileşimci ve laissez-faire liderliği ele alır. Araştırmanın temel amacı, farklı liderlik felsefelerinin Telesom çalışanlarının çalışma koşullarını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Araştırmada veri toplamak için, katılımcı olarak görev yapan 230 Telesom çalışanının yer aldığı örnek bir teknik kullanıldı. Çalışma hedeflerine ulaşmak için korelasyon analizi, doğrusal regresyon ve tanımlayıcı analiz gibi bir dizi analitik yaklaşım kullanıldı. Çalışma bulgularına göre, dönüşümsel liderliğin Somali'deki Telesom Telekomünikasyon'da güçlü, olumlu ve işyeri statüsünde olduğu ortaya çıktı. Bu tür bir liderliğin dürüstlüğü, ahlakı ve iyi iletişimi ile çalışanlara ilham verdiği kanıtlanmıştır. Çalışma, işlemsel liderliğin Somali'deki Telesom telekomünikasyon şirketindeki işyeri durumu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını ortaya çıkardı. Çalışanların rol ve sorumluluklarını açıklığa kavuşturmakla birlikte Telesom'da bu yönetim tekniğinin kullanılması, yaratıcılığı engelleyen, işbirliğini engelleyen ve iletişimi engelleyen istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Çalışma aynı zamanda laissez-faire liderliğinin Somali'deki Telesom telekomünikasyon şirketindeki işyeri durumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu da ortaya çıkardı. Bu liderlik tarzı, bağımsızlığı, üretkenliği ve güveni teşvik ederek ekip üyelerinde görev ve yükümlülükler üzerinde sahiplenme duygusunu geliştirir. Bu bulguların ışığında Telesom, çalışanların işyeri statüsünü geliştirmek için çeşitli organizasyonel düzeylerde dönüşümcü liderlik teknikleri oluşturmayı düşünmelidir. Dönüşümcü davranışları desteklemeye odaklanan lider yetiştirme programları uygulanabilir. Dengeli bir laissez-faire yaklaşımı benimsemek ve çalışanlara bir miktar özerklik ve sorumluluk vermek, onların rollerinde ilerlemelerine de yardımcı olabilir. Son olarak, bu çok yönlü kuruluş, Telesom Telekomünikasyon'un daha ilham verici, yaratıcı ve işbirliğine dayalı bir iş gücüne sahip olmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study looks at the impact of leadership styles on workplace status, with a focus on workplace status at Telesom telecommunication in Somalia. Within the framework of leadership styles, it delves into transformational, transactional, and laissez-faire leadership. The primary purpose of the research is to assess how different leadership philosophies affect Telesom workers' working circumstances. To collect data, the study employed a sample technique with 230 Telesom employees functioning as respondents. A range of analytical approaches, such as correlation analysis, linear regression, and descriptive analysis, were utilized to achieve the study goals. According to the study findings transformational leadership and workplace status has a strong positive significant relationship at Telesom Telecommunication in Somalia. This kind of leadership was proven to inspire workers by its honesty, ethics, and good communication. The study revealed that transactional leadership had no significant influence on workplace status at Telesom telecommunications in Somalia. While it clarified roles and responsibilities for employees, utilizing this management technique inside Telesom may have undesirable consequences that hinder creativity, hamper cooperation, and impede communication. The study also revealed that laissez-faire leadership has substantial influence on workplace status at Telesom telecommunication in Somalia. This leadership style fosters a sense of ownership over tasks and obligations in team members by encouraging independence, productivity, and confidence. In light of these findings, Telesom should consider creating transformational leadership techniques at various organizational levels in order to enhance employee workplace status. Programs for training leaders, with a focus on supporting transformational behaviors, might be implemented. Taking a balanced laissez-faire approach and providing employees some autonomy and responsibility may also help them progress in their role. Finally, this well-rounded establish will assist Telesom Telecommunications in having a more inspired, imaginative, and cooperative workforce.