Teacher educators' conceptions on language assessment literacy: A case study from Türkiye
Öğretmen eğiticilerinin dil değerlendirme okuryazarlığına ilişkin görüşleri: Türkiye'den bir durum çalışması
  1. Tez No: 843597
  2. Yazar: GAMZE KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki öğretmen eğiticilerinin Dil Değerlendirme Okuryazarlığı kavramını nasıl anlamlandırdıkları incelenmiş ve Taylor'ın (2013) Dil Değerlendirme Okuryazarlık modelinin Türkiye bağlamında değerlendirmesi yapılmıştır. Bu nitel çalışma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde görev yapan öğretim elemanlarıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Bøhn ve Tsagari (2021) tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat soruları ve anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde, Taylor'ın (2013) Dil Okuryazarlık Modeli bağlamında Türkiye'deki öğretmen eğiticilerinin görüşleri; değerlendirmeye yönelik teorik bilgi, puanlama ve istatistik bilgisi, pedagojik dil bilgisi, alan bilgisi ve sosyal bağlam bilgisi alt boyutlarından oluşan bir model ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, dil eğitimi alanında kapsamlı bir Dil Değerlendirme Okuryazarlığı kültürünün oluşturulmasına duyulan gereksinime yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated how teacher educators in Türkiye conceptualize Language Assessment Literacy and the relevancy of Taylor's (2013) Language Assessment Literacy model in the Turkish context. This qualitative research was carried out with faculty members working in English Language Teaching departments of various universities in Türkiye. Data collection was conducted using a semi-structured interview guide and closed-response questionnaire items developed by Bøhn and Tsagari (2021). According to the findings of this study, the perceptions of teacher educators regarding Taylor's Language Literacy Model have revealed a framework comprising theoretical knowledge of assessment, competence in scoring and statistics, language pedagogy knowledge, content knowledge, and social context knowledge. The research findings suggested the need for establishing a comprehensive Language Assessment Literacy culture within the language assessment field.