Benomyl (methyl-1 butyl carbamoyl 2-benzimidazolecarbamate)in belirlenmesi için yeni bir analiz yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 84360
  2. Yazar: METİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çalışmamızda, ülkemizde ve dünyada yaygın kullanımı olan fungicidal etkiye sahip benomyl'in belirlenmesi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmamız, benomyl'in hidroliz ürünü olan MBC'nin bromlanmasıyla elde edilen TBrMBC'nin kromatografik (HPLC) belirlenmesine dayanmaktadır. TBrMBC'nin retensiyon zamanı MBC ve benomyl' imcilerden daha uzundur, bu yolla TBrMBC'nin belirlenmesi daha doğru olarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplanan analiz sonuçlarından elde edilen örnek konsantrasyonlarının standart sapması 0.07 ppm olarak bulunmuştur. Yöntemimizin, MBC'nin 286 nm'de yapılan diğer kromatografik analizlerinden 1.7 kat daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Bu metodun, benomyl içeren çeşitli formülasyonların uygunluğunu belirlemek başta olmak üzere çeşitli ortamlardaki benomyl miktarlarını belirlemede uygulama alanı bulabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in our study, a new method has been developed for the determination of benomyl which has fimgicidal effect and wide range of use in our country and över the world. Our study has based upon the chromatographic determination (HPLC) of TBrMBC obtained by the bromination of MBC wbich is the hydrolysis product of benomyl. The retention time of TBrMBC has been longer than those of the MBC and benomyl, by which the detection of TBrMBC has been achieved more accurately. From the calculated results of analysis, standard deviation of sample concentrations has been found as 0.07 ppm. Our method is more sensitive 1.7 time than those of MBC determined at 286 nm by HPLC. it has been planned to have application area in the description of suitability of various formulations contain benomyl and the determination of benomyl concentrations in different media.