Konya-Çumra ekolojik koşullarında yetiştirilen lâlelerdeki fitopatolojik sorunların belirlenmesi ve mücadeleleri üzerine bir araştırma
A research on determination of phytopathological and their problems on tulip that grown at Konya-Çumra ecological conditions and their controls
  1. Tez No: 153743
  2. Yazar: AYŞE YAŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA - ÇUMRA EKOLOJİK KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN LÂLELERDEKİ FİTOPATOLOJİK SORUNLARIN BELİRLENMESİ VE MÜCADELELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayşe YAŞAR Selçuk Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nuh BOYRAZ 2004,.;...:.. sayfe Bu çalışma, Konya - Çumra ekolojik koşullarında yetiştiriciliği yapılan lâlelerde fıtopatolojik sorunların belirlenmesi ve bazı önemli fıtopatolojik sorunlara karşı kimyasal mücadele imkanlarını araştırmak amacıyla 2001-2003 yıllarında yürütülmüştür. Yapılan araştırma sonucunda gerek bitkilerin tarladaki vejetasyon dönemlerinde ve gerekse lâle soğanlarının depolanması sürecinde bazı fizyolojik ve parazitler hastalıklar saptanmıştır. Bunlardan bitkilerdeki kloroz, mekanik zarar ve yaprak yanıklığı - gonca boynu yumuşak çürüklüğü tarla evresinde en Önemli fıtopatolojik sorunlar olarak belirlenirken, soğanlarda Fusarium spp., Penicillium spp. ve Erwinia sp.'ye bağlı çürümeler ise depo koşullarında en önemli fıtopatolojik sorunlar olarak tespit edilmiştir. Paraziter kökenli hastalıklara karşı bazı kimyasalların etkililiklerini belirlemek amacıyla hem in vitro 'da hem de in vivo'da yapmış olduğumuz çalışmalarda bazı kimyasalların belli düzeylerde bu hastalıklara karşı etkili oldukları bulunmuştur. Araştırmalar sonucu saptanan fıtopatolojik sorunların tarla ve depo surveyleri yapılarak bunların bulunuş oranları ve şiddetleri ayrı ayrı tespit edilmiştir. İki yıllık tarla surveyi sonuçlarına göre klorozlu bitki, mekanik zarar, yaprak yanıklığı ve gonca boynuyumuşak çürüklüğü oranları sırasıyla % 10.79, % 4.37, % 21.35, % 3.28 olarak bulunmuştur. Depo surveyi sonuçlarına göre soğanların Fusarium spp., Penicillium spp. ve Erwinia sp. ile enfektelilik oranlan sırasıyla % 15.11, % 8.20, % 3.61 olarak tespit edilmiştir. Paraziter hastalıklardan Erwinia sp'den kaynaklanan yaprak yanıklığı - gonca boynu yumuşak çürüklüğü hastalığının şiddeti ortalama % 5.48 olarak belirlenirken, Fusarium spp., Penicillium spp. ve Erwinia sp.'den kaynaklanan soğan enfeksiyonlarının şiddetleri sırasıyla % 13.42, % 3.38 ve % 3.32 olarak bulunmuştur. Paraziter hastalıklara karşı denenen kimyasallardan Benomyl + Thiram karışımının Fusarium spp. enfeksiyonuna karşı % 39.64'lük etki ile en yüksek etkiyi gösterirken, Penicillium spp. enfeksiyonuna karşı % 3 1.47 ile Thiram en yüksek etkiyi göstermiştir. Tarla koşullarında görülen ve Erwinia sp.'den kaynaklandığı tespit edilen yaprak yanıklığı - gonca boynu yumuşak çürüklüğüne karşı ise en yüksek etki % 94. 1 1 ile Methyl-Bromide (Mebrom) uygulamasından elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Konya - Çumra, Lâle, Fitopatolojik Sorunlar, Kimyasal Mücadele.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF PHYTOPATHOLOGICAL PROBLEMS ON TULIP THAT GROWN AT KONYA - ÇUMRA ECOLOGICAL CONDITIONS AND THEIR CONTROLS Ayşe YAŞAR Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Supervisor : Ass. Prof. Dr. Nuh BOYRAZ 2004,.{...'...page This study was conducted for determination of phytopathological problems in tulips cultivated under ecological conditions of Konya-Çumra and investigated of chemical control possibilities against some important these problems. In the result of this study it was determined certain physiological and parasitic diseases both in the vegetation period of the plants in the field and the storage of the tulip bulbs. While chlorosis, mechanical damage and leaf blight - soft rot of budneck have been identified as the most important phytopathological problems in the field period, bulb rotting due to Fusarium spp., Penicillium spp. and Erwinia sp. have been determined under storage conditions. It has been determined that certain chemicals were effective against mentioned parasitic diseases at a certain level as a result of both in vitro and in vivo tests. Field and storage surveys of the phytopathological problems were realized and the occurence ratios and severities have been determined independently for each problem. As a result of the field surveys of two years, the occurrence ratios of chlorosis, mechanical damage, leaf blight and soft rot of budneck have been determined as 10.79 %, 4.37 %, 21.35 % and 3.28 % respectively. According to the storage survey results,vıı the rates of infection with Fusarium spp., Penicillium spp. and Erwinia sp. have been determined as 15.1 1 %, 8.20 % and 3.61 % respectively. While the severity of the leaf blight - soft rot of budneck due to Erwinia sp., has been determined as 5.48 %, the severity of bulb infection originated from Fusarium spp, Penicillium spp and Erwinia sp has been determined as 13.42 %, 3.38 % and 3.32 % respectively. Benomyl + Thiram mixture has displayed the highest effect against Fusarium spp infection with 44.58 % while Thiram had the highest effect against Penicillium spp infection with 3 1.47 %. The highest effect against leaf blight - soft rot of budneck originated from Erwinia sp has been obtained from Methyl-Bromide (Mebrom) application with an effect of 94. 1 1 %. KEY WORDS : Konya - Çumra, Tulip, Phytopathological Problems, Chemical Control.