Bir savunma sanayi şirketinde proje yönetim tekniklerinin uygulanması
Application of project management techniques in a defense industry company
- Tez No: 843677
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Savunma Sanayi projeleri, ülkelerin savunması ile ilgili olduğundan oldukça önemlidir. Projelerin amaçlarına ve hedeflediği noktaya ulaşabilmesi için, projelerin etkin bir şekilde planlanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Savunma sanayi sektöründe proje yönetiminin önceliği, müşteri beklentilerini ve hedeflerini karşılayarak gelişmiş askeri sistem ve teknolojilerin zamanında ve verimli şekilde teslim edilmesini sağlamaktır. Bu çalışmada Savunma Sanayinde hizmet veren TUSAŞ firmasının karmaşık bir yapıya sahip olan savunma sanayi projesinin belli bir tarih aralığında ve belirlenen pilot faaliyetleri için karar vericilerin istekleri doğrultusunda proje yönetim tekniklerinden ve hedef programlamadan yararlanılarak iyileştirilme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Defense Industry projects are very important as they are related to the defense of countries. In order for the projects to reach their goals and the targeted point, the projects must be managed and planned effectively. The priority of project management in the defense industry sector is to ensure timely and efficient delivery of advanced military systems and technologies by meeting customer expectations and targets. In this study, improvement efforts were made for a defence industry project project, which has a complex structure of the TAI company serving in the Defense Industry, within a certain date range and in line with the requests of the decision makers for the determined pilot activities, by using project management techniques and target programming.