Asosyatif olmayan halkaların asal spektrumu
Prime spectrum of nonassociative rings
  1. Tez No: 84368
  2. Yazar: ÜNSAL TEKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALLIALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu tezde halkalarda radikal teorisi incelenmiştir. Birinci bölümde temel kavramlar, ikinci ve üçüncü bölümlerde sırasıyla değişmeli ve değişme özelliği olmayan halkalarda radikallerin birçok özelliği verilmiştir. Dördüncü bölümde sırasıyla Asosyatif olmayan halkaların genişletilmiş sınıflarında ve Gamma halkaları üzerinde radikallerin özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde sıralı latis halkalar tanıtılmıştır. Altıncı bölümde sırasıyla asosyatif ve asosyatif özelliği olmayan sıralı halkalar üzerinde radikal özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis theory of radicals on rings are considered. In the first section basic concepts, in the second and third sections several properties of radicals on commutative and noncommutative rings are given respectively. In the fourth sections properties of radicals on extended class of nonassociative rings and Gamma rings are considered. In the fifth section ordered lattice rings are introduced. In the sixth section radical properties on associative and nonassociative ordered rings are considered.