Acil serviste tromboembolik serebrovasküler olay (tesvo) tanısı alan hastalarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemede (damrg) enfarkt volümünün prognostik etkisi
Prognostic impact of infarct volume on diffusion-weighted magnetic resonance imaging (damrg) in patients diagnosed with thromboembolic cerebrovascular event (tecve) in the emergency department
  1. Tez No: 843681
  2. Yazar: AYŞE HİCRET ÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: İskemik inme beyne giden kan akımındaki kesintiye bağlı olarak ortaya çıkan, morbidite ve mortaliteye neden olabilen bir hastalıktır. İnme geçiren hastalarda prognozu etkilen birçok faktör mevcuttur. Biz çalışmamızda görüntüleme yöntemleri ile elde edilen enfarkt volümünün inme prognozuna etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızı Ankara Etlik Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne 28 Eylül 2022 ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında başvuran ve iskemik inme tanısı alan intravenöz trombolitik (IVT) tedavi alan 28 hasta ve IVT tedavi almayan 30 hasta dahil edilerek toplamda 58 hasta ile gerçekleştirdik. Görüntüleme tetkikleri hastanemiz Radyoloji Kliniğinde bulunan GE (General Electric, USA) 1.5 Tesla Voyager Manyetik Rezonans (MR) cihazıyla yapıldı. Difüzyon ağırlıklı görüntülerde B1000 görüntülerden iskemi alanı belirlenip, radyoloji iş istasyonundaki reformat programındaki“quick paint”özelliği kullanılarak manuel segmentasyon yapılarak iskemi alanlarınin sınırları çizildi ve iskemi volümü santimetre küp (cm3 ) cinsinden belirlendi. Veriler IBM SPSS 21.0 versiyon istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Enfarkt volümünün mortaliteyi tahmin etmede cut-off değerini %60 sensitivite ve %77,5 spesifite ile cut-off değeri 19,497 cm3 olarak bulduk. 19,497 cm3 'ün üstünde kalan değerler yüksek enfarkt volümü, bu değerin altında kalanlar ise düşük enfarkt volümü olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ischemic stroke is a condition arising from a disruption in cerebral blood flow, posing risks of morbidity and mortality. In stroke survivors, various factors impact prognosis. In our study, we investigated the influence of infarct volume obtained through imaging techniques on stroke prognosis. Patients and methods: The study was conducted with a total of 58 patients, including 28 who received IV thrombolytic treatment and 30 who did not, diagnosed with ischemic stroke and admitted to Ankara Etlik City Hospital Emergency Department between September 28, 2022, and May 31, 2023. Imaging studies were performed using the GE (General Electric, USA) 1.5 Tesla Voyager MR device in our hospital's Radiology Clinic. Ischemic areas were identified from diffusionweighted images, and manual segmentation was performed using the“quick paint”feature in the radiology workstation's reformat program to outline the boundaries of the ischemic areas, determining the ischemic volume in cubic centimeters (cm3 ). The data were analyzed using IBM SPSS 21.0 statistical software. Results: The cut-off value for predicting mortality based on infarct volume was 19.497 cm3 with 60% sensitivity and 77.5% specificity. Values above 19.497 cm3 indicated high infarct volume, while those below signified low infarct volume.