Antikoagülan tedavi alan hastalarda kanama ve tromboz olgularının prospektif, gözlemsel ve kesitsel olarak değerlendirilmesi
Evaluation of bleeding and thrombosis cases in patients receiving anticoagulant therapy: A prospective, observational, and cross-sectional study
- Tez No: 994988
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN METİN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Oral antikoagülan tedavi, tromboembolik olayların önlenmesinde temel bir yaklaşım olmakla birlikte, beraberinde kanama riskini de getirmektedir. Bu çalışmada, acil servise başvuran warfarin veya yeni oral antikoagülan (YOAK) kullanan hastalarda görülen kanama ve tromboz komplikasyonlarının karşılaştırılması, klinik özelliklerinin, laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 01.09.2022–01.09.2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servisi'nde prospektif, gözlemsel olarak yürütülmüş; 18 yaş üstü, warfarin veya YOAK kullanan ve kanama veya tromboz tanısı alan toplam 360 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %56.1'i kadın, yaş ortancası 73 yıl olarak bulunmuştur. Başvuruların %68.3'ünü kanama, %31,7'sini tromboz vakaları oluşturmuştur. Hastaların %51.4'ünün warfarin, %48.6'sının YOAK kullandığı tespit edilmiştir. Warfarin kullananların %71.3'ünde, YOAK kullananların %65,1'inde kanama saptanmıştır. En sık kanama bölgeleri olarak %26 ile epistaksis, %25.1 ile gastrointestinal sistem kanaması olduğu belirlenmiştir. Majör kanamaların %48,8'ini gastrointestinal kanama, %18.3'ünü intrakraniyal kanama oluşturmuştur. Tromboz olgularında en sık görülen %65.8 ile iskemik serebrovasküler olay bulunmuştur. GFH < 30 mL/dk olan YOAK kullanıcılarında kanama anlamlı düzeyde artmışken (p=0.007), warfarin grubunda benzer ilişki saptanmamıştır. Platelet indeksleri (PLT, MPV, PCT, PDW) ile kanama/tromboz varlığı veya majör-minör kanama arasında istatistiksel anlamlı ilişki görülmemiştir. Majör kanama mortalitesi %18,5 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, warfarin ve YOAK kullanan hastalarda acil serviste en sık başvuru nedeni kanamadır ve majör kanamalarda gastrointestinal kanama ön plandadır. YOAK'lar tromboz oranı açısından warfarine göre farklılık göstermezken, böbrek fonksiyon bozukluğu varlığında kanama riskinin arttığı dikkat çekmektedir. Bu nedenle, antikoagülan seçimi yapılırken
Özet (Çeviri)
Oral anticoagulant therapy is a cornerstone in the prevention of thromboembolic events; however, it carries a concomitant risk of bleeding. This study aimed to compare bleeding and thrombotic complications in patients using warfarin or new oral anticoagulants (NOACs) who presented to the emergency department, and to evaluate their clinical characteristics, laboratory parameters. The study was set up prospective and observative at the Hacettepe University Adult Emergency Department between 01.09.2022 and 01.09.2024, including a total of 360 patients aged over 18 years who were using warfarin or NOACs and diagnosed with bleeding or thrombosis. Of these patients, 56.1% were female, and the median age was 73 years. Bleeding ratio was 68.3%, thrombosis ratio was 31.7%. Of the 51.4% patients were using warfarin and 48.6% were using NOACs. Bleeding was detected in 71.3% of warfarin users and 65.1% of NOAC users. The most common bleeding sites were epistaxis by 26% and the gastrointestinal system by 25.1%. The most major bleeding events were gastrointestinal bleeding by 48.8%. Of the thrombosis cases, 65.8% were ischemic cerebrovascular events. In NOAC users with GFR < 30 mL/min, bleeding was significantly increased (p=0.007), whereas no similar relationship was found in the warfarin group. Platelet indices (PLT, MPV, PCT, PDW) showed no statistically significant association with the presence of bleeding/thrombosis or with the classification of major/minor bleeding. The mortality rate of major bleeding was found to be 18.5%. In conclusion, bleeding is the most common reason for emergency department admission among patients receiving warfarin or NOAC therapy, with gastrointestinal bleeding being the predominant type of major bleeding. While NOACs do not differ significantly from warfarin in terms of thrombosis rates, the risk of bleeding increases in the presence of renal dysfunction. Therefore, when selecting an anticoagulant, renal function, bleeding profile, and patient characteristics should be evaluated together.