Primipar gebelerde plasenta yerleşim yerinin maternal ve fetal sonuçları
Maternal and fetal outcomes of placenta location in primiparous pregnant women
  1. Tez No: 843683
  2. Yazar: TUĞÇE ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ÖZER ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı primipar gebelerde ikinci trimesterde ultrasonografik inceleme ile plasental yerleşim yerinin saptanarak bu plasental yerleşimin gebelik sürecindeki komplikasyonlara, doğuma, postpartum maternal ve fetal sonuçlara etkisini değerlendirmektir. Yöntem ve Gereç: Bu çalışma retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olup 01 Ocak 2020 ile 01 Ekim 2022 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği antenatal polikliniğine başvuran gebelerden çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 250 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların ikinci trimesterde ultrasonografi yardımıyla saptanan plasental yerleşim yerleri kayıt altına alındı. Plasental yerleşim yeri ile gebelik komplikasyonları, doğum şekli, doğum haftası, maternal sonuçlar, yenidoğan tartısı, yenidoğan Apgar skoru, yenidoğan ybü takip ihtiyacı , kordon kan gazı vb parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 24,59±5,11 yıldı. Olguların %41,2'sinde komplikasyon görüldü. En sık görülen komplikasyon %37,9 ile Fetal distress olarak saptandı. Sırasıyla IUGR , GDM, Preeklampsi, GHT , Oligohidramnios takip etti. Komplikasyon görülme oranları ve komplikasyon türleri, plasenta yerleşim yerlerine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the placental location by ultrasonographic examination in primiparous pregnant women in the second trimester and to evaluate the effect of this placental location on complications during pregnancy, delivery, postpartum maternal and fetal outcomes. Material and Methods: This study is a retrospective descriptive study and 250 patients who met the inclusion criteria among pregnant women who applied to the antenatal outpatient clinic of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 01 January 2020 and 01 October 2022 were included in our study. The placental locations of the patients, which were detected in the second trimester by the ultrasonography, were recorded. Placental location was compared with pregnancy complications, mode of delivery, delivery week, maternal outcomes, neonatal weight, neonatal Apgar score, need for neonatal intensive care unit follow-up, cord blood gas etc. Results: The mean age of the patients was 24.59±5.11 years. Complications were observed in 41.2% of the cases. Fetal distress was the most common complication with 37.9%. IUGR, GDM, Preeclampsia, GHT, Oligohydroamnios followed by fetal distress.