Meme kanserli hastalarda senkron B3 lezyon varlığının klinikopatolojik verilere ve prognoza olası etkisi var mıdır?
  1. Tez No: 843703
  2. Yazar: ERAY BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Meme kanseri en sık görülen kanser olması ve kadınlarda kanserden ölümün en sık sebebi olmasıyla önemli bir hastalıktır. Meme kanseri prognozuna etki eden faktörler ilgi çekmektedir. Malignite potansiyeli belirsiz lezyonlar (B3 lezyonlar) benign histolojik özellikler göstermesine rağmen, B3 lezyonları olan hastalarda malignite riskinin arttığı bilinmektedir. Materyal Metod: Çalışmaya kliniğimizde meme kanseri tanısı ile opere edilip takip edilen 296 hasta dahil edilmiştir. Hastalar ameliyat spesmeninde patolojik olarak eşlik eden B3 lezyon alt gruplarından en az birinin olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik özellikleri ve klinikopatolojik verileri kaydedilerek B3 lezyon varlığının prognoza etkisi incelenmiştir. Araştırmada hastalıksız sağ kalım ve prognozu değerlendirmede nüks ve metastaz tarihleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda B3 lezyonlar eşlik eden meme kanseri hastalarının, eşlik etmeyenlere göre daha erken evrede tanı aldığı ve sağ kalım oranlarının daha iyi olduğu görüldü. Çalışmamızda İnvaziv Lobüler Karsinom'a Lobüler Neoplazi eşlik eden hastaların, eşlik etmeyenlere göre sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım oranın daha iyi olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç: B3 lezyon eşlik etmesi, meme kanseri prognozunu olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Bu sonuçlar daha erken evrede tanı almasına bağlanabileceği gibi B3 lezyonlar eşlik eden meme kanseri hastalarının daha sık takip edildiğini düşündürmektedir. Lobüler Neoplazi eşlik eden İnvaziv Lobüler Karsinom hastalarının daha iyi prognozlu seyrettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is an important disease as it is the most common cancer and the most common cause of cancer-related deaths in women. Factors affecting the prognosis of breast cancer are of interest. Although lesions with uncertain malignant potential (B3 lesions) show benign histological features, it is known that the risk of malignancy increases in patients with B3 lesions. Material Method: 296 patients who were operated with a diagnosis of breast cancer and followed up in our clinic were includes in the study. Patients were divided into two groups according to the presence or absence of at least one of the pathological B3 lesion subgroups in the surgical specimen. Demographic characteristics and clinicopathological data of the patients were recorded and the effect of the presence of B3 lesion on prognosis was analysed. In the study, recurrence and metastasis dates were analysed to evaluate disease-free survival and prognosis. Results: In our study, breast cancer patients with B3 lesions were diagnosed at earlier stages and had better survival rates than those without B3 lesions. In our study, patients with Invasive Lobular Carcinoma accompanied by Lobular Neoplasia had better survival and disease-free survival rates than those without. Discussion and Conclusion: Evidently the presence of B3 lesions has a favourable effect on the prognosis of breast cancer. These results may be attributed to the fact that the patients were diagnosed at an earlier stage, or it may be due to the more frequent follow-up of breast cancer patients with B3 lesions. It appears that patients with Invasive Lobular Carcinoma accompanied by Lobular Neoplasia have a better prognosis.