Üçlü negatif meme kanserinde SOX-2 ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi ve prognostik önemi
The prognostic and clinicopathological significance of SOX-2 expression in triple-negative breast cancer
- Tez No: 843714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BOLAT KÜÇÜKZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Üçlü negatif meme kanserleri standart hedefe yönelik tedavisi olmayan en kötü gidişli meme kanseri alt grubudur. Hücre kökeni düzeyindeki çalışmalar, tümör başlatıcı olarak meme kanser hücrelerinin %1'ini oluşturan kanser kök hücrelerini suçlamaktadır. SOX-2 meme kanserlerinde tümörogenezde etkili bir kanser kök hücre belirtecidir. Bu çalışmada sınırlı bir hasta grubu olan üçlü negatif meme kanseri tanılı hastalarda, SOX-2 immünohistokimyasal ekspresyonunun, hastalıksız ve genel sağkalım gibi klinik veriler ve histopatolojik veriler ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2008-2020 yılları arasında üçlü negatif meme kanseri tanısı alan 95 olgu dahil edilmiştir. Parafine gömülü dokulardan elde edilen kesitlere, otomatik immünohistokimya boyama cihazında in-vitro diagnostik özellikli SOX-2 antikoru uygulanmıştır. Tümör hücrelerinde SOX-2 boyanması nükleer boyanma yoğunluğu ve boyanma yüzdesine göre değerlendirilmiş olup H skor 1 ve üzeri, SOX-2 ekspresyonu olarak değerlendirilmiştir. SOX-2 ekspresyonu olguların 29'unda (%30.5) izlenmiştir. Tek değişkenli Cox regresyon analizinde, multisentrik tümörler ve Nottingham mitotik indeks derecesinin artışı ile SOX-2 ekspresyonu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0.000, p=0.018). ÜNMK'lerinde SOX-2 ekspresyonunun perinodal infiltrasyon varlığı ile olan zayıf ilişkisi ortaya konmuş olmakla beraber (p=0.074); hem tek değişkenli hem çok değişkenli Cox regresyon analizlerinde perinodal infiltrasyon varlığı ile SOX-2 ekspresyonu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0.016, p=0.049). Tümörde histolojik olarak özel tip olması ile SOX-2 ekspresyon yokluğu arasında zayıf ilişki izlenmiştir(p=0.086). Medyan takip süresinin 76 ay olduğu çalışmamızda SOX-2 ekspresyonu hastalıksız ve genel sağkalım ile ilişkisiz bulunmuştur (p=0.94, p=0.62). SOX-2 H skoru için istatistiki olarak cut-off belirleme analizlerinde skor 2 sınır değeri saptanmıştır. SOX-2 H skoru 3 ve üzeri vakalarda sağkalım verileri sayısal olarak düşük saptanmış olmasına rağmen istatistiki anlam görülmemiştir (p=0.567, p=0.978). Yüksek yüzdelerde SOX-2 ekspresyonu nadir olgularda izlenmektedir. Geniş vaka sayısı içeren üçlü negatif meme kanseri olgularında, uygun metodolojik yöntemler ile yapılacak çalışmalar SOX-2'nin sağkalıma etkisini daha net ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Triple-negative breast cancer is the most aggressive subtype of breast cancer for which no targeted therapy is available. At the cell of origin level, cancer stem cells are the tumour initiators in breast cancer. SOX-2 is a cancer stem cell marker that plays a role in tumourigenesis. The objective of this study is to evaluate the association of SOX-2 expression with histopathological parameters and clinical outcomes such as disease-free survival and overall survival in triple-negative breast cancer patients. The study included 95 triple-negative breast cancer cases diagnosed between 2008 and 2020. An in-vitro diagnostic SOX-2 antibody was applied to the tumoral slides in a validated automated stainer. The density of SOX-2 nuclear staining and the percentage of stained tumour cells were recorded. Therefore, a SOX-2 H score was obtained. The expression of SOX-2 was defined as a SOX-2 H score equal to or greater than 1. The expression of SOX-2 was observed in 29 cases (30.5%). In univariate Cox regression analysis, higher Nottingham degree of mitotic rate and multicentricity of the tumor were associated with SOX-2 expression (p=0.018, p=0.000). As SOX-2 expression was weakly correlated with perinodal infiltration (p=0.074), multivariate and univariate Cox regression analysis showed a significant association between perinodal infiltration in the lymph node and SOX-2 expression (p=0.016, p=0.049). Tumor multifocality was significantly associated with the absence of SOX-2 expression (p=0.013). Absence of SOX-2 expression was weakly associated with containing a special histological type (p=0.086). Despite a median follow-up of 76 months, SOX-2 expression was not associated with disease-free survival or overall survival. R-based statistical analysis determined a SOX-2 H score 2 cut-off. The overall survival of cases with an H score equal to 3 or more was lower than others. However, there is no statistical significance between an H score equal to 3 or more and survival data (p=0.567, p=0.978). The percentage of SOX-2 staining is typically low, as only 1% of tumor cells exhibit cancer stem cell characteristics. In conclusion, the prognostic significance of SOX-2 could become clearly evident in a larger group of triple-negative breast cancer patients using approved methodologies.