Periodontal sağlıklı bireylerde arayüz temizlik araçlarının düzenli kullanım sürdürülebilirliği
Maintenance of the regular usage of interdental cleaning device in periodontal healthy individuals
- Tez No: 843723
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN GÜLSÜM BUDUNELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı literatürde etkinlikleri daha önceden gösterilmiş olan, iki arayüz temizleme aracının (silikon kürdan ve diş ipi) 8 hafta süreyle düzenli kullanılma sürdürülebilirliğini kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın popülasyonu, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran periodontal sağlıklı bireyler arasından dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olarak seçilmiştir. Koşulları sağlayan bireyler çalışmaya dahil edildikten sonra, tüm katılımcılara ağız bakım kiti ile birlikte özel hazırlanan birer takvim verilip arayüz temizlik aracını kullandıkları tüm zamanları işaretlemeleri istenmiştir. Bu takvimden elde edilen veriler ile iki aracın düzenli kullanılma sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Katılımcılar, 2. ve 8. haftalarda kontrole çağrılmış ve bu seanslarda takvimdeki veriler kaydedilip, kullanılan arayüz temizlik araçlarının atıkları toplanmıştır. Arayüz temizleme aracının haftada en az 3 gün kullanılması düzenli kullanım koşuludur. Çalışmanın sonunda elde edilen veriler uygun istatistiksel testler ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda iki farklı arayüz temizleme aracı kullanan toplam 55 katılımcı yer almıştır. Katılımcılardan 28'i silikon kürdan grubuna, 27'si ise diş ipi grubuna dahil edilmiştir. Silikon kürdan grubunda, düzenli kullanımın sürdürülebildiği hafta sayısı 5,14 iken diş ipi grubunda bu sayı 3,37 bulunmuştur. İki çalışma grubu, arayüz temizleme aracının düzenli kullanılma sürdürülebilirliği yönünden karşılaştırıldığında, elde edilen fark istatistiksel anlamlılık sınırında bulunmuştur (p=0,059). Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, periodontal sağlıklı bireylerde mevcut sağlıklı durumun sürdürülebilirliği için arayüz bölgelerinin yeterli boyutta olması koşulu ile silikon kürdan kullanımı önerilebilir. Bireylerin bu araçlara genç yaşlarda alışkanlık kazanması, toplumun ağız ve sistemik sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the sustainability of regular use of two interdental cleaning tools (rubber interdental picks and dental floss) for 8 weeks, whose effectiveness has been previously demonstrated in the literature. Materials and Methods: The study population was selected in accordance with the inclusion and exclusion criteria among the periodontal healthy individuals who applied to Ege University Faculty of Dentistry. All the eligible participants were included in the study, and given an oral care kit together with a specially prepared calendar and asked to mark all the times they used the interdental cleaning tool. The sustainability of regular use of the interdental cleaning tools was evaluated on the basis of the data obtained from this calendar. The control appointments were the 2nd and 8th weeks, and at these control sessions, the data in the calendar was recorded and the waste of the used tools was collected. Regular use is defined as the use of the interdental cleaning tool at least 3 days a week. Data were tested with appropriate statistical tests. Results: A total of 55 participants in the two study groups were evaluated. There were 28 participants in the rubber interdental pick group and 27 in the dental floss group. The primary outcome measure of the study was the sustainability of regular use. While the number of weeks that regular use could be sustained was 5.14 in the silicone toothpick group whereas, it was 3.37 in the dental floss group. When the groups were compared, The difference in sustainability of regular use between the two groups was at borderline of statistical significance (p=0.059). Conclusion: On the basis of the present results, it can be suggested that rubber interdental picks have a better sustainability of regular use in periodontal healthy individuals. Acquiring the habit of regularly using interdental cleaning tools at a young age is important for individuals' oral and systemic health.