Hipotiroid kadın hastalarda otoimmünitenin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of autoimmmunism on quality of life in hypothyroid female patients
- Tez No: 843756
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN, DOÇ. DR. KAĞAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışmasıyla giden, kadınlarda daha sık görülen ve yaşam kalitesini etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Hipotiroidinin etyolojisinde otoimmünitenin de önemli bir payı vardır. Biz bu çalışmamızda hipotiroidisi olan hastalarda Tiroid Spesifik Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO) ve Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) kullanarak otoimmünitenin yaşam kalitesine olan etkisini görmeyi hedefledik. Bu çalışma, Nisan 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine veya Obezite Polikliniğine başvuran 18-60 yaş aralığında toplam 117 kişi alındı. Bunların 50'si kontrol grubu, 35'i Antikor (+) hipotiroid kadın hasta, 32'si ise Antikor (-) hipotiroid kadın hastalardır Bu katılımcıların laboratuvar sonuçlarından TSH, sT3, sT4 değerlerine ve tiroid antikorlarına bakıldı. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerini içeren 13 soruluk kişisel bilgi formu, 11 soruluk SF-36 ve 12 soruluk ThyPRO yaşam kalitesi ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya katılanlardan Antikor (+) olanların yaş ortalaması 43,0, Antikor (-) olanların yaş ortalaması 45,0 ve kontrol grubunun yaş ortalaması ise 27,0 olarak bulunmuştur. TSH değerleri Antikor (+) grupta ortalaması 2,0 mIU/ml ve [0,5 mIU/L - 4,1 mIU/L] aralığında, Antikor (-) grupta ortalaması 2,5mIU/L ve [0,5mIU/L - 4,5mIU/L] aralığında, kontrol grubunun ise ortalaması 1,4 mIU/ml ve [0,7 mIU/L-3,1 mIU/L] aralığında olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidsm is a chronic disease caused by underactivity of the thyroid gland, is more common in women and can affect quality of life. Autoimmunity also plays an important role in the etiology of hypothyroidism. In this study we aimed to observe the effect of autoimmunity on the quality of life by using Thyroid Specific Quality of Life Scale (ThyPRO) and General Quality of Life Scale (SF-36) in patients with hypothyroidism This study was conducted between April 2023 and June 2023. A total of 117 participants between the ages of 18-60 years who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic or Obesity Outpatient Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital consisted of 50 control group, 35 antibody (+) hypothyroid female patients and 32 antibody (-) hypothyroid female patients. A 13-question personal information form including sociodemographic information, 11-question SF-36 and 12-question ThyPRO quality of life scales were applied to the participants. This study is single-center, and cross-sectional. The mean age of antibody (+) women was 43,0 years, while the mean age of antibody (-) women was 45,0 years and the mean age of the control group was 27,0 years. The mean TSH values were between 2.0 mIU/ml and [0.5 mIU/ml - 4.1 mIU/ml] in the Antibody (+) group and between 2.5 mIU/ml and [0.5 mIU/ml - 4.5 mIU/ml] in the Antibody (-) group and between 1,4 mIU/ml and [0.7 mIU/ml-3.1 mIU/ml] in the control group.