Böbrek taşlarının retrograd intrarenal cerrahi yolla Holmium YAG lazer ile tedavisinde intrarenal sıcaklık değişikliklerinin monitörize edilmesi
Monitoring intrarenal temperature changes in the treatment of kidney stones with retrograde intrarenal surgery using Holmium YAG laser
- Tez No: 843757
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Lazer sistemlerinin fizikokimyası dolayısıyla çevre etkileşimlerinde ısı enerjisi açığa çıkmaktadır. Canlı dokular, açığa çıkan bu ısı enerjisine belirli bir doz ve süre boyunca maruz bırakıldıklarında termal hasar gelişebilmektedir. Bugünkü bilgilerimizle uygun endikasyonlarda böbrek taşlarının tedavisinde Holmium:Yttrium-Aluminum-Garnet lazer, etkin ve güvenilir bir tedavi modalitesi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmamızda, böbrek taşlarının retrograd intrarenal cerrahi yolla Holmium:Yttrium-Aluminum-Garnet lazer ile tedavisinde intrarenal sıcaklık değişikliklerinin monitörize edilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2023 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında termal prob tespit edilmiş enstrümanın fleksiyon/defleksiyonuna izin verecek lokalizasyonlarda, retrograd intrarenal cerrahi yöntemi ile tedavi edilebilecek boyut ve natürde böbrek taşı olan, çalışmaya katılmayı kabul eden on beş hasta çalışmaya dahil edildi. Lazer sistemi farklı güç (0,8 J/10 Hz, 1,2 J/12 Hz, 1,5 J/20 Hz ve 1,4 J/15 Hz) ve irrigasyon modellerinde (10 cc/dk, 15 cc/dk, 20 cc/dk, yer çekimi irrigasyon ve el yardımlı irrigasyon) aktive edildi. Sıcaklık değişimlerini ölçmek için ölçüm hassasiyeti 0,1°C olan T tip termal prob kullanıldı. Sıcaklık ve zaman değişkenleri kaydedildi. Eşik sıcaklık değeri, domuz üriner sisteminde protein denatürasyonun başladığı 43 °C olarak kabul edildi. Bulgular: İntrarenal sıcaklığın lazer aktivasyonuyla birlikte artmaya başladığı ve bir süre sonra platoya ulaştığı görüldü. Çalışma modelleri arası geçişlerde lazer aktivasyonunun durdurulmasıyla sıcaklık değerinin dramatik şekilde düştüğü görüldü. 8 Watt lazer gücünde hiçbir çalışma modelinde, 14 Watt lazer modelinde 15 cc/dk ve 20 cc/dk irrigasyon modellerinde eşik sıcaklık değerine ulaşılmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Laser systems release heat energy in their interactions with the environment due to their physicochemical properties. Thermal damage can occur when living tissues are exposed to this released heat energy for a specific dose and duration. With today's knowledge, Holmium: Yttrium-Aluminum-Garnet laser is an effective and reliable treatment modality for kidney stones in appropriate indications. This study aimed to monitor intrarenal temperature changes when treating kidney stones using retrograde intrarenal surgery with Holmium: Yttrium-Aluminum-Garnet laser. Material and Method: Between March 2023 and August 2023, fifteen patients with kidney stones of a size and nature that could be treated with the retrograde intrarenal surgery method in locations allowing flexion/deflection of the instrument where a thermal probe was attached externally and who agreed to participate were included in the study. The laser system was activated at different power settings (0.8 J/10 Hz, 1.2 J/12 Hz, 1.5 J/20 Hz, and 1.4 J/ 15 Hz), and irrigation models (10 cc/min, 15 cc/min, 20 cc/min, gravity irrigation, and manual pump irrigation). We used A T-type thermal probe with a measurement accuracy of ± 0.1°C to measure temperature changes. We recorded temperature and time variables. The threshold temperature value, which protein denaturation begins in the porcine urinary system, was accepted as 43°C. Results: Fifteen patients were included in the study. It was observed that intrarenal temperature began to rise with laser activation and plateaued after a certain period. Dramatic decreases in temperature were observed when laser activation was stopped during transitions between study models. At 8 watts of laser power, the threshold temperature was not reached in any study model, while in the 14 watts laser model, the threshold temperature was not reached in the 15 cc/min and 20 cc/min irrigation models. In the 8 watts laser power, the average temperature was higher in the 10 cc/min irrigation model compared to the 20 cc/min irrigation model (33.7 °C compared to 30.2 °C; p=0.011).