Göz kuruluğu olan ve olmayan hastalarda LIPCOF varlığı
Presence of LIPCOF in patients with and without dry eye
- Tez No: 754091
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA YALNIZ AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Oküler yüzey bozukluğu şikayetleri olup muayenede göz kuruluğu hastalığı tanısı konulan ve yine şikayetleri olup herhangi bir göz hastalığı tanısı konulamayan hastalarda, kapağa paralel konjonktiva katlantıları [Lid Parallel Conjunctival Fold (LIPCOF)] varlığının karşılaştırılması; LIPCOF'un oküler yüzey bozukluğu şikayetleri etyolojisinden sorumlu olabileceği ve göz kuruluğu tanı kriterleri içerisinde olabileceğini tartışmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Mart 2022 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine oküler yüzey bozukluğu şikayetleri ile başvuran 18-45 yaş arası kadın ve erkek hastalara Oküler Yüzey Hastalığı İndeksi [Ocular Surface Disease Index (OSDI)] anketi uygulandı. OSDI skoru 13 ve üzeri olan hastalar, kornea veya konjonktiva boyanması varlığı, NIBUT ve osmolarite bulguları açısından muayene edildi. Bu bulgulardan en az birine sahip olan hastalar, Dry Eye Workshop (DEWS) 2 raporu kriterlerine göre göz kuruluğu hastalığı tanısı konulan hastalardır ve birinci grubu oluşturmuştur. Bu bulgulardan hiçbirine sahip olmayan hastalar ise kriterlere göre göz kuruluğu hastalığı tanısı konulamayan hastalardır ve ikinci grubu oluşturmuştur. Her iki grupta LIPCOF varlığı ve skoruna bakılmıştır. Flöreseyn ile kornea boyanması ve Lissamine Green ile konjonktiva boyanması biyomikroskop aracılığı bakılmıştır. DEWS II'ye göre korneada 5'ten, konjonktivada 9'dan fazla nokta boyanması halinde bu bulgu pozitif kabul edilmiştir. Gözyaşı menisküs yüksekliği de 25 kat büyütmede biyomikroskop ile alt kapak santrali hizasından ölçülmüştür. LIPCOF, 25 kat büyütmede biyomikroskop ile temporal ve nasal kadranlardan bakılmıştır. NIBUT, Sirius Plus topografi cihazı ile bakılmıştır. Bu cihaz ile hastaların meibomiografileri de görüntülenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it's aim to compare Lid Parallel Conjunctival Fold (LIPCOF) sign of the patients who had ocular surface disorder complaints and had diagnosed the dry eye disease with LIPCOF sign of the patients who had the same complaints but they hadn't be diagnosed the dry eye disease. In addition, secondery aim is finding one of the ocular surface disorder ethiology may be LIPCOF, so LIPCOF may be one of the dry eye disease criteria in future. MATERİAL and METHODS: The patients applied for ocular surface disorder complaints to Ankara Education and Research Hospital in Marc 2022 and August 2022, asked OSDI questions. The patients who had 13 points and more score of OSDI, examinated for conjunctival and corneal staining, non invasive break up time (NIBUT) and tear osmolarity. In according to the diagnostic criterias of Dry Eye Workshop (DEWS) 2 report, if the patients who had one of this three signs, they were accepted dry eye patient and these patients composed first group. The patients who hadn't any of this signs, weren't diagnosed the dry eye and they composed second group. These two groups were researched and compared with each other for score of LIPCOF. Staining cornea with Fluoroscein and staining conjunctiva with Lissamine Green was examined via the biomicroscopy. If the patients had more than 5 points staining on the cornea and more than 9 points staining on the conjunctiva, this sign was accepted present acorring to DEWS 2 report. Tear meniscus height was measured at the central of the inferior lid marjin in 25 times magnification with biomicroscopy. LIPCOF was examined at nasal and temporal konjonktiva in 25 times magnification. NIBUT was measured via Sirius Topoghrapy device. The patients' meibomiogrphy was scaned with the same device. Statistical analysis of the obtained data was performed using the SPSS 22 program.