4-11 yaş arası çocuklarda problemli medya kullanımının baş ağrısı sıklığına etkisi
The effect of problematic media use on headache frequency in children aged 4-11 years
  1. Tez No: 843775
  2. Yazar: MEHMET CAN KOKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ORHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, 4-11 yaş arası çocuklarda problemli medya kullanımının baş ağrılarına etkisini incelemektir. Yöntem: Bu prospektif çalışma; tek merkezli ve kesitsel desende planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniği'ne ve Çocuk Nörolojisi Polikliniği'ne 17.04.2023–15.09.2023 tarihleri arasında başvuran ve kendileri ve ebeveynleri çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 4-11 yaş arası çocuklar dahil edildi. Verileri elde etmede; Hasta Bilgi Formu ve Problemli Medya Kullanım Ölçeği – Uzun Formu (PMKÖ-UF) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to investigate the impact of problematic media usage on headaches in children aged 4 to 11. Methods: This prospective study was designed in a single-center and cross-sectional pattern. Children aged 4 to 11 who presented to the Pediatric Clinic and Child Neurology Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between April 17, 2023, and September 15, 2023, and met the inclusion criteria for themselves and their parents were included in the study. Patient Information Form and Problematic Media Usage Scale - Long Form (PMUS-LF) were used for data collection. Significance was evaluated at the p < 0.05 level. Results: A total of 147 children with an average age of 90.92 months, including 74 with headaches and 73 without headaches, were included in the study. Problematic media usage scale scores were found to be significantly higher in those with headaches (p=0.012). The problematic media usage scale scores were statistically significantly higher in migraine-type headaches (p=0.001). A positive statistically significant relationship was observed between the problematic media usage scale score and Age (r=0.243, p=0.003), BMI (r=0.170, p=0.039), Attack duration (minutes) (r=0.211, p=0.010), and VAS (r=0.241, p=0.003). A negative statistically significant relationship was found between the problematic media usage scale score and sleep duration (hours) (r=-0.198, p=0.016).