Primer huzursuz bacaklar sendromu tanılı otonom disfonksiyonun; serum CHI3L1 düzeyi, klinik ve elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic dysfunction in patients with primary restless legs syndrome by serum CHI3L1 level, clinical and electrophysiological methods
- Tez No: 843791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKÜNAL, PROF. DR. SERPİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Huzursuz bacaklar sendromu (HBS) hastalarında otonom disfonksiyonun saptandığı çalışmalar mevcut olsa da literatürdeki çalışmalar arasında fikir ayrılıkları mevcuttur ve yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışmada otonom fonksiyonları hem klinik hem de elektrofizyolojik olarak değerlendirerek, serum CHI3L1 düzeyi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık Çalışmamızı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi nöroloji kliniğine başvuran primer HBS tanısı almış toplam 20 hasta ve benzer yaş ve cinsiyete göre seçilmiş 20 sağlıklı gönüllü ile gerçekleştirdik. Katılımcıların demografik verileri, klinik özellikleri sorgulandı. Otonom sinir sistemi fonksiyonlarının değerlendirilmesi için COMPASS-31 otonom semptom ölçeği, R-R aralık değişkenliği (RRAD) ve Sempatik deri yanıtı (SDY) kullanıldı. Katılımcılardan serum CHI3L1 düzeyi çalışılmak üzere serum örneği alındı. Çalışmamıza 9'u erkek 11'i kadın olmak üzere 20 hasta ve aynı cinsiyet dağılımında 20 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 46,55±9,34, kontrol grubunun yaş ortalaması 46,15 ±7,05 yıldı. Gruplarda cinsiyet dağılımı ve yaş yönünden anlamlı farklılık bulunmuyordu.
Özet (Çeviri)
Although there are studies in which autonomic dysfunction is detected in patients with restless legs syndrome (RLS), there is disagreement among the studies in the literature and there are few studies. In this study, we aimed to evaluate autonomic functions both clinically and electrophysiologically and to investigate the relationship with serum CHI3L1 level. We conducted our study with 20 patients diagnosed with primary RLS admitted to Bolu Abant İzzet Baysal University neurology clinic and 20 healthy volunteers selected according to similar age and gender. Demographic data and clinical characteristics of the participants were questioned. COMPASS-31 autonomic symptom scale, R-R interval variability (RRİV) and Sympathetic skin response (SSR) were used to evaluate autonomic nervous system functions. A serum sample was obtained from the participants for the study of serum CHI3L1 level. Twenty patients, 9 males and 11 females, and 20 healthy controls with the same gender distribution were included in our study. The mean age of the patient group was 46.55±9.34 years and the mean age of the control group was 46.15±7.05 years. There was no significant difference between the groups in terms of gender distribution and age.