Huzursuz bacaklar sendromlu hastalarda otonomik fonksiyonlar, inflamasyon ve oksidan durum
Autonomic functions, inflammation, and oxidant status in patients with restless legs syndrome
  1. Tez No: 1009284
  2. Yazar: TUBA DEMİRER ÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, huzursuz bacaklar sendromu (HBS) tanılı hastalarda otonom sinir sistemi (OSS) fonksiyonlarının elektrofizyolojik ve kardiyovasküler yöntemlerle değerlendirilmesi; elde edilen bulguların hastalık şiddeti, otonom semptom yükü, inflamatuar ve oksidan–antioksidan parametreler ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2024–Ağustos 2025 tarihleri arasında primer HBS tanısı ile izlenen 93 hasta ve yaş ile cinsiyet açısından benzer 54 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. OSS fonksiyonları elektrofizyolojik olarak sempatik deri yanıtı (SDY) ve R-R aralık değişkenliği (RRAD) analizleri ile değerlendirilmiştir. Kardiyovasküler otonom değerlendirme 24 saatlik ritim holter, ambulatuvar kan basıncı holter ve ortostatik hipotansiyon testleri ile yapılmıştır. Otonom semptom yükü Parkinson Hastalığında Sonuç Ölçütleri Ölçekleri – Otonomik (Scales for Outcomes in Parkinson's Disease–Autonomic, SCOPA-AUT) ölçeği ile belirlenmiş; HBS şiddeti Uluslararası Huzursuz Bacaklar Sendromu Şiddet Skalası (International Restless Legs Syndrome Severity Scale, IRLS) ile değerlendirilmiştir. Serum İnterlökin 17 (IL-17), İnterlökin 33 (IL-33), Toplam Oksidan Düzeyi (TOS) ve Toplam Antioksidan Düzeyi (TAS) düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular: HBS hastalarında SDY amplitüdleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük saptanmıştır (5,65±4,72 mV vs 8,19±6,85mV; p=0.010). Kısa süreli elektrofizyolojik kardiyovagal değerlendirmede istirahat RRAD benzer iken (p>0,05), derin solunum sırasında ölçülen %RRAD H değerleri hasta grubunda daha yüksek bulundu (66,71 [15,44–124,25] vs 19,56 [10,34–83,58]; p<0,009). Buna karşılık 24 saatlik ritim holter temelli kalp hızı değişkenliği (HRV) analizlerinde TRIANGLE, VLF, LF ve HF parametreleri hasta grubunda anlamlı olarak daha düşük (p<0,05), Azami QTc süresi ise daha yüksek saptandı (p<0,05). Ambulatuvar kan basıncı izlemi, dipping oranları ve ortostatik ölçümlerde gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Otonom semptom yükünü gösteren SCOPA-AUT toplam skoru hasta grubunda anlamlı olarak yüksek olup (13 [8-19] vs 9 [5-12]; p=0,001) özellikle üriner ve cinsel fonksiyon alt alanlarında belirgin fark görüldü (p<0,05). Gruplar inflamatuar ve oksidan–antioksidan parametreler açısından karşılaştırıldığında; TAS düzeyleri bakımından anlamlı fark izlenmezken (p=0.585), OSI, IL-17 ve IL-33 düzeyleri kontrol grubunda hasta grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0.001). Biyokimyasal analizlerde hasta grubunda HbA1c, trigliserid ve sedimantasyon düzeyleri daha yüksek bulundu (p<0,05). Sonuç: Bu çalışma, HBS'de OSS işlevleri ile inflamatuar ve oksidan–antioksidan parametreleri birlikte değerlendiren bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Bulgular, HBS hastalarında otonom etkilenmenin özellikle kalp hızı değişkenliği ve sudomotor fonksiyon düzeyinde belirgin olduğunu, buna karşın kan basıncı regülasyonu ve ortostatik yanıtların çoğunlukla korunduğunu göstermiştir. Metabolik ve düşük dereceli inflamatuar yükü destekleyen değişiklikler saptanırken, inflamatuar ve oksidatif belirteçlerde homojen bir artış izlenmemiştir. Sonuç olarak HBS'nin otonom, metabolik ve nöroimmün bileşenlerin etkileşimiyle gelişen çok faktörlü bir süreç olduğu düşünülmüştür. HBS patofizyolojisinde inflamasyonun doğrudan belirleyici olmayabileceğini düşündürmekte olup bu ilişkinin netleştirilebilmesi için daha geniş örneklemli ve uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate autonomic nervous system (ANS) functions in patients diagnosed with restless legs syndrome (RLS) using electrophysiological and cardiovascular methods, and to investigate the relationships between these findings and disease severity, autonomic symptom burden, inflammatory markers, and oxidant–antioxidant parameters. Materials and Methods: A total of 93 patients with primary RLS followed between June 2024 and August 2025 and 54 age- and sex-matched healthy controls were included in the study. ANS functions were assessed electrophysiologically using sympathetic skin response (SSR) and R–R interval variability (RRIV) analyses. Cardiovascular autonomic evaluation was performed using 24-hour rhythm Holter monitoring, ambulatory blood pressure monitoring, and orthostatic hypotension testing. Autonomic symptom burden was measured with the Scales for Outcomes in Parkinson's Disease–Autonomic (SCOPA-AUT), and RLS severity was assessed using the International Restless Legs Syndrome Rating Scale (IRLS). Serum Interleukin-17 (IL-17), Interleukin-33 (IL-33), Total Oxidant Status (TOS), and Total Antioxidant Status (TAS) levels were analyzed. Results: SSR amplitudes were significantly lower in the RLS group compared to controls (5.65±4.72 mV vs 8.19±6.85 mV; p=0.010). In short-term cardiovagal assessment, resting RRIV values were similar (p>0.05), whereas deep-breathing %RRIV values were significantly higher in patients (66.71 [15.44–124.25] vs 19.56 [10.34–83.58]; p<0.009). In contrast, 24-hour Holter-based heart rate variability (HRV) analyses demonstrated significantly lower TRIANGLE, VLF, LF, and HF parameters in the patient group (p<0.05), while maximum QTc duration was significantly higher (p<0.05). No significant differences were observed between groups in ambulatory blood pressure monitoring, dipping patterns, or orthostatic measurements (p>0.05). SCOPA-AUT total scores were significantly higher in patients (13 [8–19] vs 9 [5–12]; p=0.001), particularly in urinary and sexual function subscores (p<0.05). Regarding inflammatory and oxidant–antioxidant parameters, TAS levels did not differ significantly (p=0.585), whereas TOS, OSI, IL-17, and IL-33 levels were significantly higher in the control group (p<0.001 for all). HbA1c, triglyceride, and erythrocyte sedimentation rate levels were significantly higher in the patient group (p<0.05). Conclusion: This study provides a comprehensive evaluation of ANS functions together with inflammatory and oxidant–antioxidant parameters in RLS. Autonomic involvement appears to be most prominent at the level of heart rate variability and sudomotor function, whereas blood pressure regulation and orthostatic responses are largely preserved. Although findings support the presence of metabolic and low-grade inflammatory burden, inflammatory and oxidative markers did not show a uniform increase. These results suggest that RLS has a multifactorial pathophysiology involving autonomic, metabolic, and neuroimmune components. Larger and longitudinal studies are needed to clarify the role of inflammation in RLS pathophysiology.