Annelerin emzirme başarısı ve öz-yeterliliğinin postpartum hüzün ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of mothers' breastfeeding success and self-efficiency with postpartum blues and depression
  1. Tez No: 743890
  2. Yazar: AYŞEN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı annelerin emzirme başarısı ve öz yeterliliğinin postpartum hüzün ve depresyon ile ilişkisini belirlemektir. Prospektif özellikteki çalışma, 01 Ekim-01 Aralık 2021 tarihlerinde Muğla ili Menteşe ilçesinde doğum yapan 40 anne ile yürütülmüştür. Veriler postpartum 1., 3., 5., 7., 10., 14. ve 28. günlerde Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonrası Bilgi Formu, Emzirme Değerlendirme Ölçeği, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, Günlük Deneyimler Anketi ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ile online olarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine relationships of mothers' breastfeeding success and self-efficacy with postpartum blues and depression. The prospective study was conducted on 40 mothers who gave birth in the Menteşe/Muğla between October 01 and December 01, 2021. Data were collected online on the 1st, 3rd, 5th, 7th, 10th, 14th and 28th days postpartum with the Introductory Information Form, Postpartum Information Form, The Infant Breastfeeding Assessment Tool, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Daily Experiences Questionnaire and Edinburgh Postpartum Depression Scale.