Laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında yapılan erektör spina plan bloğunun (ESPB) termoregülasyon üzerine etkisi
Effect of erector spina plan block (ESPB) on thermoregulation in laparoscopic cholesystectomy surgery
  1. Tez No: 843849
  2. Yazar: GEORGİ ZAYAKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç:Laparoskopik kolesistektomi gibi majör cerrahi işlemler sırasında normal vücut sıcaklığının korunması, hasta güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında ESPB uygulamasının intraoperatif ve postoperatif sıcaklık regülasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem:Toplam 88 hasta, ESPB grubu (n=44) ve kontrol grubu (n=44) olarak iki gruba ayrıldı. ESPB grubuna preoperatif dönemde ESPB uygulandı, kontrol grubunda ise ESPB işlemi uygulanmadı. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde sıcaklık izlemi yapıldı, vital parametreler kaydedildi. İstatistiksel analizler için bağımsız örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular:Postoperatif dönemde ESPB grubunda, kontrol grubuna göre hipotermi riskinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı görüldü(p=0,017).Ayrıca intraoperatif dönemde 30. dakikada, ESPB grubunda sıcaklık düşüşün daha erken başladığı tespit edildi (p=0,008). Ancak her iki grup arasında ortalama arteriyel basınç, kalp atım hızı ve oksijen satürasyonu gibi vital parametrelerde anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Demografik veriler ve preoperatif hemodinamik parametreler de gruplar arasında benzerdi. Tartışma ve Sonuç:ESPB'nin laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında sıcaklık regülasyonu üzerinde etkisi olduğu, intraoperatif ve postoperatif hipotermi riskini artırdığı bulundu. Bu bulgular, ESPB'nin cerrahi hastalarda sıcaklık izlemi ve yönetimi açısından önemini vurgulamaktadır. Ancak ESPB'nin farklı cerrahi prosedürlerdeki etkilerini ve uzun vadeli sonuçlarını inceleyen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Aims: Maintaining normal body temperature during major surgical procedures, such as laparoscopic cholecystectomy, is of critical importance for patient safety. This study aims to investigate the impact ofESPB application on intraoperative and postoperative temperature regulation in laparoscopic cholecystectomy surgeries. Methods: A total of 88 patients were divided into two groups: the ESPB group (n=44) and the control group (n=44). ESPB was administered to the ESPB group during the preoperative period, while the control group did not receive the ESPB procedure. Temperature monitoring and recording of vital parameters were performed during the preoperative, intraoperative, and postoperative periods. Independent sample t-tests and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis. Results: İn the postoperative period, the risk of hypothermia was observed to increase statistically significantly in the ESPB group compared to the control group (p=0,017). Also, it was determined that the temperature decrease started earlier in the ESPB group at the 30th minute in the intraoperative period (p=0,008). However, there were no significant differences in vital parameters such as mean arterial pressure, heart rate, and oxygen saturation between the two groups (p>0,05). Demographic data and preoperative hemodynamic parameters were also similar between the groups. Discussion: ESPB had an effect on temperature regulation in laparoscopic cholecystectomy surgeries, increasing the risk of intraoperative and postoperative hypothermia. These findings emphasize the importance of ESPB in monitoring and managing temperature in surgical patients. However, further research is needed to investigate the effects of ESPB in different surgical procedures and its long-term outcomes.