Hafif çelik köşebent birleşimlerde vida kullanımının kesme etkisi
Investigation shear effect on cold-formed steel clip angle with screw connection
- Tez No: 843891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHYAR MAALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son dönemlerde alışılagelmiş betonarme yapı sistemlerinin karşılaşmış olduğu maliyet artışları, tasarlanan projenin saha montajlarında istenildiği şekilde uygulanamaması, inşa sürecinin uzunluğu, hava şartlarından negatif yönde etkilenmesi vb. durumlar hafif çelik yapıların yaygınlaşmasınına fayda sağlamıştır. Hafif çelik yapı elemanları soğukta şekillendirilmiş (CFS) kiriş, çatı, kolon ve diğer elamanların bir arada oluşturulduğu sistemlerdir. Bu yapı sistemlerinde (konut projelerinde) kiriş-kolon birleşim tiplerinin sayısı ve türü artmaktadır. Bu çalışma için CFS kiriş-kolon birleşimlerinin hafif çelik köşebent plakaların kalınlık ve en/boy oranlarına göre sınıflanmış 36 adet numune hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler kiriş ve kolonlar akıllı vida ile birleşim yapılarak kiriş-kolon birleşiminde kesme kuvveti etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucunda hafif çelik köşebent birleşim plakası kalınlığı artıkça yük taşıma kapasitesinin arttığı ve köşebentnın en/boy oranı (L/D) arttıkça hafif çelik köşebentlerde burkulma hataları meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The recent cost increases of traditional reinforced concrete building systems, the inability to implement the designed project as desired in field installations, the length of the construction process, adverse effects from weather conditions, ETC. The spread of light steel structures. Light steel structural elements are systems of cold-formed (CFS) beams, roofs, columns, and other elements. The number and type of beam-column connections are gradually increasing in these building systems (housing projects). For this study, 36 specimens were prepared and classified according to the thickness and aspect ratios of light steel angles in CFS beam-column connections. The prepared specimens, beams, and columns were connected with self-tapping screws, and the effect of shear force on the beam-column connection was examined. As a result of the experiments, it was observed that as the thickness of the cold-formed steel angle connection increased, the load-carrying capacity increased, and the aspect ratio (L/D) of the angle increased, buckling errors occurred in the cold-formed steel angle.