Diyabetik kronik böbrek hastalığı'nda SGLT-2 inhibötürü kullanımının üriner anjiotensinojen düzeyi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of SGLT-2 inhibitor use on urinary angiotensinogen level in diabetic chronic kidney disease
- Tez No: 843899
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM USALAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: Diyabetik nefropati ve RAS arasındaki ilişki önemli çalışmalarla ortaya konulmuş ve RAS aktivasyonunun ilerleyici nefron kaybına yol açtığı görülmüştür. Biz de bu çalışmada daha önce hiç sodyum-glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibörü kullanmayan kronik böbrek hastalığı ve diyabet birlikteliği bulunan hastalarda yeni başlanan SGLT-2 inhibitörlerinin idrar AGT(anjiotensinojen) düzeyi üzerine etkisini araştırmayı planlandık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, diyabet ve kronik böbrek hastalığı bulunan, daha önce hiç Sodyum-glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörü grubu ilaç kullanmamış 88 hasta ile yapıldı.. Her hastadan spot idrar örneği alındı. Spot idrar örneğinden ayrılan idrar örnekleri santrifüj edildi. Numuneler -80 derecede saklandı. İdrar AGT düzeyleri ELİSA(Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemiyle ölçüldü Bulgular: Çalışmamızda 0.ay ve 6.ay UAGT n/l ve İdrar AGT/İdrar Kreatinin Düzeyi (UAGT/ucre) mcg/g değerlerine baktığımızda anlamlı bir düşüş gözlenmiştir (p=0,000 ve p=0,000).
Özet (Çeviri)
Background and aim: The relationship between diabetic nephropathy and RAS has been demonstrated by important studies and it has been observed that RAS activation leads to progressive nephron loss. In this study, we planned to investigate the effect of newly started SGLT-2 inhibitors on urine AGT (angiotensinogen) levels in patients with chronic kidney disease and diabetes who had never used sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors before. Materials and Methods: The study was conducted with 88 patients with diabetes and chronic kidney disease who had never used sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitor group drugs. A spot urine sample was taken from each patient. Urine samples separated from the spot urine sample were centrifuged. Samples were stored at -80 degrees. Urine AGT levels were measured by ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) method Findings: When we look at the 0th month and 6th month UAGT n/l and Urine AGT/Urine Creatinine Level (UAGT/ucre) mcg/g values, a significant decrease was observed (p=0,000 and p=0,000).