Empagliflozin kullanan tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda lipid profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of lipid profile in patients with type 2 diabetes mellitus using empagliflozin
- Tez No: 729951
- Danışmanlar: DOÇ. ŞAFAK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Diyabet tedavisinde birçok tedavi seçenekleri mevcut olup SGLT2 inhibitörleri Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada 2015-2022 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji kliniklerinde takipli Tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı olan tedavide empagliflozin kullanan 125 adet hastayı incelemeye aldık. Hastaların fizik muayene, klinik, laboratuar bulguları ve en az 12 haftalık tedavi sonrasındaki lipid değerleri ile tedavi başlangıcındaki değerleri karşılaştırırarak, SGLT2 inhibitör tedavisinin lipid profili üzerine etkisi olup olmadığını değerlendirdik. Bu çalışmanın ülkemizde, diyabet tedavisinde empagliflozin kullanımının olumlu ve olumsuz etkileri hakkında fikir vermesi ve literatüre katkı sunmasını amaçladık. Metod: Çalışmamızda en az 12 hafta süreyle Empagliflozin kullanan tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı hastanemiz İç Hastalıkları ve Endokrinoloji kliniklerinde takipli 125 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların verileri Bilgi Yönetim Sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. Tip 1 Diyabetes Mellitus, Kronik böbrek hastalığı(GFR
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple treatment options available to treat diabetes. SGLT-2 inhibitors have recently began to be used in Turkey. In this study, we included 125 patients who were diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus and used empagliflozin for the treatment, followed up in the Internal Medicine and Endocrinology clinics of Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Practice Hospital between 2015 and 2022. We evaluated whether SGLT2 inhibitor treatment had an effect on the lipid profile by comparing the physical examination, clinical and laboratory findings of the patients, and the lipid values after at least 12 weeks of treatment with the values at the beginning of the treatment. We aimed for this study to give an idea about the positive and negative effects of the use of empagliflozin in the treatment of diabetes in our country and to contribute to the literature. Methods: In our study, 125 patients with type 2 diabetes mellitus who were using Empagliflozin for at least 12 weeks and followed up in the Internal Medicine and Endocrinology clinics of our hospital were evaluated retrospectively. The data of the patients were obtained from the Information Management System and patient files. Patients with Type 1 Diabetes Mellitus, Chronic Kidney Disease (GFR