Akut myeloid lösemili hastaların serum NOX1-5 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of serum NOX1-5 levels of patients with acute myeloid leukemia
- Tez No: 843987
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TERZİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akut myeloid lösemi (AML), myeloid seri öncüllerinin farklılaşma bozukluğu ile karakterize olan hematolojik malignitedir. Nikotinamid adenin dinükleotid fosfat oksidaz (NOX) ailesi olarak adlandırılan proteinler elektronları hücre membranları boyunca ileten yapılardır. NOX ailesi, NOX1-5 ve ikili oksidaz1-2 (DUOX1-2) olmak üzere yedi farklı izoform içermektedir. Çalışmamızda amacımız, AML'de NOX1-5 düzeylerini belirleyip hastalığın etyopatogenezindeki ve prognozundaki etkisini değerlendirmektir. Çalışmamıza Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'na başvurmuş 37 AML hastası ve 40 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. AML'li hasta grubunda tanı anındaki laboratuvar parametreleri, NOX1-5 protein düzeyleri; sağlıklı grupta temel biyokimyasal ve hemogram testleri ile NOX1-5 düzeyleri enzime bağlı immünosorbent deney (ELISA) yöntemi ile çalışılmıştır. NOX düzeylerinin relaps ve remisyondaki rolleri de araştırılmıştır. Çalışmamızda AML'li hastalarda NOX1, NOX2, NOX4 ve NOX5 düzeyleri sağlıklı gruba kıyasla düşük bulunmuştur (p < 0.05). Remisyon sağlanan, refrakter hastalığı olan, indüksiyon tedavisi altında vefat eden hastalarda NOX1-5 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p > 0.05). Genel sağ kalım ile NOX1-5 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p > 0.05). Relaps hastalıkta NOX2 düzeyi anlamlı düşük bulunmuş olup bu durum NOX2 proteininin prognozla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Tüm bu veriler ışığında çalışmamızdaki hasta sayısının az olması ve AML'nin, morfolojik, genotipik ve immünhistokimyasal açıdan heterojenite gösteren kompleks bir hastalık olması nedeniyle genelleme yapmanın doğru olmayacağını öngörmekteyiz. Bu konu hakkında daha çok çalışma yapılmasının faydalı olabileceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Acute myeloid leukemia (AML) is a hematologic malignancy characterized by a disorder in the differentiation of myeloid precursor cells. Proteins called the Nicotinamide Adenine Dinucleotide Phosphate Oxidase (NOX) family are structures that transmit electrons across cell membranes. The NOX family consists of seven different isoforms, namely NOX1-5 and dual oxidase 1-2 (DUOX1-2). Our goal in this study is to determine the levels of NOX1-5 in AML and assess their impact on the etiopathogenesis and prognosis of the disease. In our study, 37 AML patients who applied to the Hematology Department of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine and 40 healthy volunteers were included. In the AML patient group, laboratory parameters at the time of diagnosis, NOX1-5 protein levels, and in the healthy group, basic biochemical and complete blood count tests along with NOX1-5 levels were examined using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. The roles of NOX levels in relapse and remission have also been investigated. In our study, NOX1, NOX2, NOX4, and NOX5 levels were found to be lower in AML patients compared to the healthy group (p < 0.05). There was no statistically significant difference in NOX1-5 levels among patients who achieved remission, those with refractory disease, and those who deceased under induction therapy (p > 0.05). There was no statistically significant difference found between overall survival and NOX1-5 levels (p > 0.05). In relapsed disease, NOX2 levels were found to be significantly lower, suggesting that NOX2 protein may be associated with prognosis. In light of all these data, we anticipate that generalizing the findings may not be accurate due to the limited number of patients in our study and the complexity of AML, which exhibits heterogeneity in terms of morphology, genotype, and immunohistochemistry. We believe that conducting more studies on this topic could be beneficial.