Islak mendil çözeltisini oluşturan bileşenlerin cevap yüzey yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of the components forming the wet wipes solution using the response surface method
  1. Tez No: 843998
  2. Yazar: SABİHA BETÜL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında genel temizlik ıslak mendillerinin üretiminde yaygın kullanıldığı temel içerik kimyasallarının seçili olduğu parametreler ile üretim koşullarının optimizasyonu yapılmıştır. İçerikte mevcut kimyasalların genel tanımlamaları yapılarak kullanılan hammaddelerin kullanım amaçları ve yapısal uygunlukları değerlendirilerek çalışmada sırasıyla çözeltiler halinde kuru kumaşlara damlama yöntemiyle uygulanmıştır. Bu şekilde hazırlanan ürünlerde pH ve mikrobiyolojik analizler yapılarak ürünlerde piyasaya arz edilecek düzeyde ve raf ömrü süresince bozulum göstermeyecek ürünlerin uygunluğu test edilmiştir. Piyasa koşullarına uygun optimum üretim koşullarının belirlenmesi için Cevap Yüzey Yöntemi (CYY) uygulanmıştır. CYY'de kullanılan deney tasarımı Design Expert 12.0.0. programı kullanılarak oluşturulmuş ve optimum işletme koşullarının belirlenmesi için Merkezi Kompozit Tasarım (MKT) uygulanmıştır. Program tarafından önerilen otuz farklı deney ıslak mendil hazırlama çözeltisinde kullanılan kimyasal maddelerin seçildiği bağımsız parametrelerin değerlerine göre oluşturulan çözeltiler kullanılarak ıslak mendil numuneleri hazırlanmıştır. Cevap olarak seçilen pH değerleri ölçülmüş ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler ile cevap ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek üzere ANOVA analizi yapılmıştır ve programda oluşturulan üç boyutlu (3D) grafikler yorumlanmıştır. Bu çalışmadaki sonuçlar, CYY'nin ıslak mendil hazırlama için kullanılan çözelti parametrelerinin optimizasyonunda uygun bir yöntem olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general cleaning wet wipes in the market were examined and a wipe study was carried out on the basic ingredient chemicals, which are widely used, with optimization parameters. By making general definitions of the chemicals present in the content, the purpose of use and structural suitability of the raw materials used were evaluated, they were turned into solutions respectively in the study and applied to dry fabrics by drip method. As a result of this application, pH and microbiological analyzes were made on the products, and the suitability of the products that would not deteriorate during the shelf life of the products were tested at the level to be supplied to the market. Response Surface Method (RSM) was applied to determine the optimum operating conditions. Experimental design used in Design Expert 12.0.0. program created using the program. Central Composite Design (CCD) was applied to determine the optimum operating conditions. ANOVA analysis was used to examine the interaction between the response and independent variables and the data obtained. Design Expert 12.0.0. Using the CCD program, thirty different parameter results were presented, and solutions were created by performing wet wipe solution studies with these results. The data of these solutions were recorded and the three-dimensional (3D) grapHics created in CCD were interpreted. This study shows that RSM may be a suitable method for the optimization of wet wipe solution parameters.