Kronik böbrek hastalığı tanılı bireylerde sarkopeninin değerlendirilmesi: kas kitlesi, fiziksel performans ölçümleri ve inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişki
Assessment of sarcopenıa ın ındıvıduals dıagnosed wıth chronıc kıdney dısease: Relatıonshıp between muscle mass, physıcal performance measurements and ınflammatıon markers
  1. Tez No: 844014
  2. Yazar: ECEM BİLGEHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamız, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji polikliniğine başvuran hastaların SPPB, TUGT, HANDGRIP, BIA gibi analizler ve SarQol anketi aracılığıyla sarkopeni açısından durumlarının tespiti ayrıca sosyodemografik özellikleri, laboratuvar değerleriyle bu hastalardaki sarkopeni sıklığını, PCO serum düzeyleri ile sarkopeni ilişkisini taramayı amaçlamıştır. Çalışmaya 126 hasta alınmış; bu hastalara gönüllü bilgilendirilmiş rıza formu ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Hastaların hastane sistemi üzerinden kan ve idrar tetkikleri incelenip, anket ve ölçüm sonuçları ile beraber istatistiksel analizi yapılmıştır. Çalışmamızda KBH tanılı hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla sarkopeni sıklığının arttığı ve KBH evresi ilerledikçe sarkopeni testlerinin istatistiksel anlamlı düzeyde bozulduğu gözlenmiştir. Yaş, cinsiyet, ek hastalık (HT, DM, KAH, HL), VKI, diüretik kullanımı durumları ile sarkopeni sıklığı arasında anlamlı ilişki saptanmış olup alkol kullanımı çalışmamızda negatif yönde korelasyon göstermiştir. Sarkopenik saptanan hastalarda analizde kullanılan SPPB, TUGT, HANDGRIP, SMMI analizleri güçlü pozitif korelasyon göstermiştir. Kullanılan SarQol anketinin toplam skoru sağlıklı kontrol grubunda hem sarkopenik hem de nonsarkopenik KBH grubundan daha yüksek bulunmuştur. Laboratuvar tetkikleri açısından sarkopenik grupta albümin, HGB, D vitamini değerleri kontrol ve nonsarkopenik KBH grubuna göre düşük saptanırken; K, fosfor, PTH daha yüksek değerlerde bulunmuştur. Yine çalışmamız KBH varlığının etkileri yönünden değerlendirildiğinde SPPB, TUGT, HANDGRIP, SarQol değerleri açısından anlamlı bulunmuştur. Protein carbonyl düzeyi ile yaş ve NLO pozitif yönde, lenfosit sayısı negatif yönde korelasyon göstermiştir. Sonuç olarak; sarkopeni oksidatif strese ikincil KBH hasta grubunda sıklığı artan önemli bir önlenebilir sağlık sorunu olup hastalar sarkopeni açısından değerlendirilmelidir. Öngörmede oksidatif stres biyobelirteçlerinden yararlanılabilmekte ve tedavide bu yolaktan yola çıkılarak stratejiler oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study determined the sarcopenia status of patients who applied to the Department of Internal Medicine, Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine, Nephrology outpatient clinic, through analyzes such as SPPB, TUGT, HANDGRIP, BIA and the SarQol questionnaire, and also determined the frequency of sarcopenia in these patients with their sociodemographic characteristics, laboratory values, sarcopenia with PCO serum levels. aimed to scan the relationship. 126 patients were included in the study; These patients were informed about the voluntary informed consent form. The blood and urine tests of the patients were examined through the hospital system and statistical analysis was made along with the survey and measurement results. In our study, it was observed that the frequency of sarcopenia increased in the patient group diagnosed with CKD compared to the control group, and sarcopenia tests deteriorated at a statistically significant level as the CKD stage progressed. A significant relationship was found between age, gender, comorbidities (HT, DM, CAD, HL), BMI, diuretic use status and the frequency of sarcopenia, and alcohol use showed a negative correlation in our study. SPPB, TUGT, HANDGRIP, SMMI analyzes used in the analysis of patients diagnosed as sarcopenic showed a strong positive correlation. The total score of the SarQol questionnaire used was found to be higher in the healthy control group than in both the sarcopenic and nonsarcopenic CKD groups. In terms of laboratory tests, albumin, HGB and vitamin D values were found to be lower in the sarcopenic group compared to the control and nonsarcopenic CKD groups; K, phosphorus and PTH were found at higher values. Again, when our study was evaluated in terms of the effects of the presence of CKD, it was found to be significant in terms of SPPB, TUGT, HANDGRIP, SarQol values. Protein carbonyl level was positively correlated with age and NLR, and lymphocyte count was negatively correlated. In conclusion; Sarcopenia is an important preventable health problem with increasing frequency in the CKD patient group secondary to oxidative stress, and patients should be evaluated for sarcopenia. Oxidative stress biomarkers can be used in prediction and strategies can be created based on this pathway in treatment.