Esmolol infüzyonunun perioperatif miyokardiyal iskemi üzerine etkisi
The effect of esmolol infusion on perioperative miyocardial ischemia
- Tez No: 844041
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genel anestezi altında cerrahi grade evrelemesine göre grade 3-4 olan, elektif ürolojik ve genel cerrahi ameliyatları uygulanan hastalarda esmolol kullanımının perioperatif miyokardiyal iskemi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız S.B. Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran genel anestezi altında, Grade 3-4 elektif ürolojik cerrahi ve genel cerrahi ameliyatları uygulanan, perioperatif kardiyak olay gelişimi açısından orta ve yüksek rik taşıyan 40 hasta üzerinde yapıldı. Tüm hastaların ameliyat öncesi EKG'leri değerlendirildi. Preoperatif venöz kan örnekleri alınarak BNP, CK-MB, troponin-I düzeyleri ölçüldü. Hastalara , standart izlem yöntemlerine ek olarak BIS monitorizasyonu ve indüksiyondan sonra invaziv arter monitorizasyonu uygulandı. Hastalar randomize çift kör iki gruba ayrıldı. Grup E'ye (Esmolol Grubu) indüksiyon öncesi esmolol 500 µg/kg/dk infüzyona geçildi. Grup K'ye (Kontrol Grubu) aynı miktarda izotonik %0.9 NaCl uygulandı. Yükleme sonrası fenranil 1 µg/kg, propofol 2 mg/kg ve rokuronyum 0.6 mg/kg uygulanarak indüksiyon ve entübasyon gerçekleştirildi. Hedef kalp hızı 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the perioperative myocardial ischemia incidence with the use of esmolol in patients who undergoing elective urological and general surgery, Grade 3-4 under general anesthesia. Materials and Methods: Our study was established on 40 patients who hav been admitted to the Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital, undergone Grade 3-4 elective urological and general surgery and have medium and high risk in terms of the development of any perioperative cardiac events. The preoperative ECGs of all patients were evaluated. The preoperative venous blood samples were taken and BNP, CK-MB, troponin-I levels were measured. Invasive arterial monitoring was performed to patients in addition to standard follow-up procedures after BIS monitoring and induction. Patients were divided into two randomized double-blind groups. Esmolol 500 µg/kg/min infusion was administered to Group E (Esmolol Group) before induction, and afterwards 50 µg/kg/min infusion was performed. Isotonic 0.9% NaCl at the same amount was applied to Group K (Control Group). After loading, fentanil 1 µg/kg, propofol 2 mg/kg and rocuronium 0.6 mg/kg were administered, and induction and intubation were performed. The infusion was continued aiming on heart rate of 0.05).