Normotansif ve kontrollü hipotansif anestezinin trombosit agregasyonuna etkisi
The effects of normotensive anesthesia and controlled hypotensive anesthesia upon platelet aggregation
- Tez No: 195577
- Danışmanlar: PROF.DR. YENER KARADENİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hematoloji, Anesthesiology and Reanimation, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, esmolol ile oluşturulmuş kontrollü hipotansif anestezinin trombosit fonksiyonlarına etkisinin, PFA-100 sisteminde normotansif desfluranremifentanil anestezisi ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra, bilgilendirilen ve yazılı onayları alınan ASA I-II risk grubundan 30 orta kulak cerrahisi uygulanacak hasta dahil edildi. Anestezi indüksiyonunda, 0.5 mg.kg?1 lidokain hidroklorür, 0.5 ?g.kg-1 remifentanil, 5?7 mg.kg?1 Na-tiyopental ve 0.6 mg.kg?1 roküronyum iv yoldan verildi. İndüksiyonla eş zamanlı olarak 0.1 ?g.kg-1 dk-1 hızında remifentanil infüzyonuna başlandı. Entübasyondan sonra hemodinamik stabilizasyon elde edildiğinde, hipotansif grupta (Grup H), cerrahi insizyondan önce 0.5 mg kg-1 iv bolusu takiben 50-300 ?g.kg-1dk-1 doz aralığında esmolol infüzyonu ile hedef OAB (55-65 mmHg) düzeyleri elde edildi. Esmolol infüzyonu mikroskopik işlem bittikten sonra durduruldu. Kontrol normotansif grupta (Grup N), OAB 80-90 mmHg aralığında sürdürüldü ve tüm olgularda idamede desfluran-remifentanil anestezisi uygulandı. Peroperatif hemodinamik değişkenler, istenmeyen etkiler ve saatlik idrar miktarları kaydedildi. PFA-100 Kol/ADP ve KoL/Epi süreleri indüksiyon öncesi, cerrahi ve hipotansiyonun 60. dk'sı ve cerrahi sonunda çalışıldı. Arteriyel kan gazı değerlendirmesi indüksiyon sonu, cerrahinin 60.dk'sı ve cerrahi sonunda çalışılarak Hb ve Htc değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effect of controlled hypotensive anesthesia using esmolol upon platelet functions with normotension desfuranremifentanil anesthesia in the PFA-100 system. After receiving the approval of the faculty ethics committee, 30 ASA I-II risk status patients to be undergoing middle ear surgery, who were informed and from whom written consent was received, were included in the study. General anesthesia was induced by 0.5 mg.kg?1 lidokain hydrochloride, 0.5 ?g.kg-1 remifentanil, 5?7 mg.kg?1 Na-tiyopental and 0.6 mg.kg?1 rocuronium intravenously, and maintained after endotracheal intubation with desflurane and remifentanil in all patients. After intubation when hemodynamic stabilization was sustained, the target mean arterial pressure (MAP) (55-65 mmHg) levels were obtained in the hypotensive group (Group H) with the infusion of esmolol, the doses of which ranged between 50-300 ?g.kg-1dk-1, before surgery and after 0.5 mg iv bolus. The infusion of esmolol was ended after the microscopic process was finished. In the control normotensive group (Group N), MAP was continued between 80-90 mmHg and in all patients desflurane-remifentanil anesthesia was administered for the maintenance. Peroperative hemodynamic variables, unwanted effects and hourly urine quantities were recorded. PFA-100 Collogen/ADP and Collogen/Epinephrine durations before induction, at the 60th minute of surgery and hypotension and after surgery were examined. An analysis was made of arterial blood gas at the end of induction, at the 60th minute of hypotension and surgery and at the end of surgery, and the Hb and Htc values were recorded.