Tematik otel odası kavramının girişimci içmimarlık ofisleri bağlamında '2016 – 2019 Antalya hotel design show' organizasyonu üzerinden incelenmesi
Investigation of the thematic hotel room concept through the '2016 – 2019 Antalya hotel design show' organization in the context of entrepreneurial interior architecture offices
- Tez No: 844060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası arenada son derece önemli rolü üstlenen bacasız sanayi olarak ta nitelendirilen oteller, sürekli artan talepler doğrultusunda gelişmişliğin üzerine koyarak ilerlemektedir. Bu durum otelleri hem işletme mantığı açısından hem de müşteri görsel duygularına da hitap edebilmek adına rekabetçi tutumlar sergilemektedirler. Bu doğrultuda, otel işletmeleri daha fazla müşteriyi misafir edebilmek ve böylece rekabet üstünlüğü sağlayabilmek adına yeni arayışlara girmektedir. Temalı oteller; tasarım anlayışından başlayarak mimari tarzları, sıra dışı tasarımları ve hizmet anlayışları ile ulusal ve uluslararası misafirlerine daha önce yaşamadıkları bir tatil deneyimi sunmakta ve böylece otelleri rekabette üstün kılabilmelerinde önemli rol oynamaktadır. Tezimizde, son yıllarda otel anlayışındaki farklılıkların yeni trendlerinden temalı otelleri Hotel Design Show örneğinde inceleyerek girişimci içmimarlık ofislerinin tema kavramı konu alınmıştır. Temalı otellerin, günümüzde hem dünyanın yeni turizm bölgelerindeki otel yatırımlarında, hem de mevcut otellerin renovasyon çalışmalarında önde gelen tercihlerden olduğu görülmektedir. Böylece bu konu ile çıkan sonuçların yeni destinasyonlardaki yeni ve yenilenecek otel anlayışlarına bir etki etmesi düşünülmüştür. İçmimarlık trendlerini geliştirmek adına çeşitli hikayeler kurgulamak, olan hikayeleri canlandırmak ve bir konsept oluşum içerisinde araştırmaların beslenerek farklı noktalarından bakmasını sağlamak, bu araştırmalar sonucunda tasarımları mekanların hikayeleri ile birleşmesini geliştirerek kullanıcılara birincil etki sağlanmasını hatıralarda kalmasını ve daha güçlü hatıraların oluşmasını isteyerek ilerlemektedir. Bu noktada gelişen ve geliştirilen yaşanmışlıkların tatil kurgusuna indirgendiğinde farklı olanı istediğimiz ortaya çıkmaktadır, konseptleri hikaye ile birlikte öne vurduğumuzda tema ortaya çıkmaktadır. Çocuk teması, aşk teması, doğa teması, iş teması, deniz teması, çiçek teması, orman teması, tarih teması gibi çok çeşitlenebilir ve hikayeleştirilebilir olguları otellerde tekrar ve tekrar tercih edilebilir durumu desteklemektedir. Temalı otellerin standart tatil otellerinden ayıran noktaların tercihleri etkileyip etkilemediğini gördüğümüz bu noktayı Antalya Hotel ekipmanları fuarı içerisinde dört yıl üst üste düzenlenmiş Hotel Design Show etkinliği içerisine dahil olan içmimarlık ofislerinin girişim yönleri ile birlikte yapılan tasarımların tüm çevreler için kazanım doğurduğu ve bir hikayenin sonucunda çıkabilecek çalışmaların izleyici önünde nasıl karşılık bulduğuna yöneliktir. ANAHTAR KELİMELER: Girişimci İçmimarlık Ofisleri, Hotel Design Show, Otel Tipleri, Temalı Otel Odaları,
Özet (Çeviri)
The hotels, which are also described as the chimneyless industry, which play an extremely important role in the international arena, are advancing by placing on the development in line with the ever-increasing demands. In this situation, hotels exhibit competitive attitudes both in terms of business logic and in order to appeal to customer visual feelings. In this direction, hotel businesses are looking for new ways to host more customers and thus to gain competitive advantage. themed hotels; Starting from the design concept, it offers its national and international guests a holiday experience that they have never experienced before, with its architectural styles, extraordinary designs and service understanding, and thus plays an important role in making hotels superior in competition. In our thesis, the concept of the theme of entrepreneurial interior architecture offices is discussed by examining themed hotels, which are among the new trends of the differences in hotel understanding, in the example of hotel design Show. It is seen that themed hotels are one of the leading choices both in hotel investments in new tourism regions of the world and in renovation works of existing hotels. Thus, it is thought that the results of this subject will have an impact on the understanding of new and renewed hotels in new destinations. In order to develop interior architecture trends, it progresses by creating various stories, reviving the existing stories and ensuring that researches are fed from different points in a concept formation, and as a result of these researches, the designs are developed by combining the stories of the spaces with the primary effect to the users, keeping them in the memories and creating stronger memories. At this point, when the experiences that have developed and developed are reduced to the holiday fiction, it becomes clear that we want the different, when we highlight the concepts together with the story, the theme emerges. Variable and story-telling phenomena such as children's theme, love theme, nature theme, business theme, sea theme, flower theme, forest theme, and history theme support the situation that can be preferred again and again in hotels. We see whether the points that distinguish themed hotels from standard holiday hotels affect the preferences. It's about how you respond in front of him. KEYWORDS: Entrepreneur Interior Architecture Offices, Hotel Design Show, Hotel Types, Themed Hotel Rooms