Conservation problems of historical churches in Elazığ: Surp Simon Church
Elazığ'daki tarihi kiliselerin koruma sorunları: Surp Simon Kilisesi
- Tez No: 844061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA SOYLUK, DOÇ. DR. ESRA ÖZKAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Elazığ, tarih boyunca farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, kültürel çeşitliliğe sahip bir şehir olmuştur. 20. yüzyılın başlarına kadar şehirde Türk toplumunun yanı sıra kayda değer bir Gayrimüslim nüfus da yaşamıştır. Bu nedenle, Gayrimüslim halkın kentte bıraktığı mimari mirasın bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Bu çalışmada, Elazığ ilindeki tarihi kiliselerin tamamının mevcut durumu incelenmiş olup sonuç olarak bazı koruma sorunları belirlenmiştir. Bu sorunlar genel olarak; bakımsızlık, yanlış kullanım, deprem etkileri, mülkiyet sorunu, vandalizm olarak sıralanabilmektedir. Tamamı yığma yapım tekniği ile inşa edilmiş bu kiliseler için en büyük tehdidi deprem riskinin oluşturduğu belirlenmiş, incelenen bu kiliselerden Surp Simon Kilisesi; şiddetli depremler geçirmiş olmasına, terkedilmiş olmasına ve hiçbir restorasyon geçirmemiş olmasına rağmen yapısal bütünlüğünü korumuş olması sebebiyle bu tezin alan çalışması olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı bu kilisenin çeşitli tehditlere rağmen strüktürel bütünlüğünü korumasının sebeplerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda, Surp Simon Kilisesinin mimari rölövesi hazırlanmış, daha sonra yapının SAP2000 yazılımı aracılığıyla sonlu elemanlar modeli hazırlanmış, kendi yükü ve deprem yükü altındaki strüktürel davranışı analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; kilisenin oldukça rijit bir davranış gösterdiği görülmüş olup; yeniden işlevlevlendirme hususunda gerekli olan fiziksel yeterlilik ve sosyal-çevresel uyum kriterlerini karşıladığı ve minimum müdahale ile korunarak gelecek nesillere aktarılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Elazığ has been a culturally diverse city where different cultures have lived together throughout the history. Until the early 20th century, a significant non-Muslim population lived in the city alongside the Turkish community. For this reason, some of the architectural heritage left by non-Muslims in the city has survived to the present day. In this study, the current status of all the historical churches in Elazığ province is examined and some conservation problems were identified as a result. Ann overall list of these problems include as neglect, misuse, earthquake effects, property problem, vandalism. It was determined that the biggest threat to these churches, all of which were built with masonry construction technique, is the earthquake risk. Surp Simon Church constitutes the field study of this thesis since it has preserved its structural integrity despite the earthquake threat, abandonment and the fact that it has not undergone any restoration. The aim of the study is to determine the reasons why this church has preserved its structural integrity despite various threats. In this context, the architectural survey of Surp Simon Church was prepared, then a finite element model of the building was prepared using SAP2000 software, and its structural behavior under self-load and earthquake load was analyzed. As a result of the analyses; it was found that the church showed a very rigid behavior and it was determined that it meets the physical adequacy and social-environmental harmony criteria required for re-functioning and that it can be preserved and transferred to the future generations with minimum intervention.