Rat (wistar strain) serebellumunda purkinje hücreleri üzerine kadmiyum ve nikardipinin etkileri
The Effects of nicardipin and cadmium on purkinje cells of rat (wistar strain) cerebellum
- Tez No: 84410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
RAT (Wistar strain) SEREBELLUMUNDA PURKİNJE HÜCRELERİ ÜZERİNE KADMİYUM VE NİKARDİPİNİN ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmada intrakortikal yoldan kadmiyum sülfat ve kalsiyum antagonistlerinden nikardipin verilen sıçan serebellumunda purkinje hücre yoğunluğundaki değişmeler incelendi. Kadmiyum sülfat (0,0021 mg/kg) bregmanın iki milimetre sol lateraline verildi. Kontrol grubu hayvanlara aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. Kadmiyum sülfat+nikardipin tatbik edilenlerde kadmiyum sülfat (0,0021 mg/kg) ve hemen yanına nikardipin (1 mg/kg) intrakortikal olarak verildi. Kadmiyum sülfat+nikardipin grubuna diğerlerinden farklı olarak her gün intraperitonal yoldan nikardipin (10mg/kg) verildi. Her deney grubunun hayvanı bir hafta süreyle gözlem altında yaşatıldı. Bir hafta sonra intrakardyal yoldan nötral formalinle perfüzyona alındı. Serebellumdan elde edilen seri frontal kesitler Thionin boya metoduyla boyandı. Purkinje hücreleri x400 büyütme ile ışık mikroskobunda sayıldı. Purkinje hücre yoğunluğu kontrol grubunda, sağ yarımkürede 20,53+0,69 /mm. (ortalama+SEM), sol hemisferde ise 20,46+0,47 /mm.; kadmiyum grubunda sağ hemisferde 13,36+0,58 /mm., sol hemisferde ise 13,23+0,44 /mm.; kadmiyum+nikardipin grubunda sağ hemisferde 16,36+0,69 /mm., sol hemisferde 16,00±0,84 /mm. olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF NICARDIPIN AND CADMIUM ON PURKINJE CELLS OF RAT {Wistar strain) CEREBELLUM ABSTRACT In this study, change in the density of purkinje cells in rat cerebellum after intracortical injection of cadmium-sulfate and nicardipin which is a calcium antagonist were investigated. Cadmium-sulfate (0.0021 mg/kg) was injected intracortically on two mm left lateral of bregman. Same volume of physiological serum was injected to control group. Nicardipin (1 mg/kg) was injected intracortically to cadmium-sulfate+nicardipin group in addition to cadmium sulfate (0.0021 mg/kg). Only, cadmium sulfate+nicardipin group was injected intraperitonally by nicardipin (10 mg/kg) every day. Three group of rats were observed for a week. After a week, all groups were perfused by nötral formaline intracortically under deep anesthesis. Serial frontal sections of cerebellum were painted by thionin method. Purkinje cells were counted by light microscope with x400 magnification. The purkinje cell density was determined as 20.53+0.69 /mm (mean+SEM) on right hemisphere and 20.46+0.47 /mm on left hemisphere of control group, 13.36+0.58 /mm on right and 13.23±0.44 /mm on left hemisphere of cadmium group, 16.36±0.69 /mm. on right and 16.00±0.84 /mm on left hemisphere of cadmium+nicardipin group.