Pediatri hemşirelerinin nütrisyonel değerlendirmenin önemine ilişkin tutum, nütrisyonel bakıma ilişikin bilgi düzeyi ve algılanan bakım kalitesinin belirlenmesi
Determination of pediatric nurses' attitudes regarding the importance of nutritional evaluation, their knowledge level of nutritional care and perceived quality of care
- Tez No: 844103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SULUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma, pediatri hemşirelerinin nütrisyonel değerlendirmenin önemine ilişkin tutumları, nütrisyonel bakıma ilişkin bilgi düzeyleri ve algılanan bakım kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir araştıma olarak tasarlanan bu çalışma, SBÜ Doktor Sami Ulus Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Doktor Sami Ulus Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beştepe Ek Kampüsü ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 262 pediatri hemşiresi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerde Nütrisyonel Değerlendirmenin Önemi, Nütrisyonel Bakıma İlişkin Bilgi Düzeyi ve Algılanan Bakım Kalitesini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, tek yönlü ANOVA testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine pediatric nurses' attitudes towards the importance of nutritional assessment, level of knowledge about nutritional care and perceived quality of care. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in SBU Doctor Sami Ulus Obstetrics and Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital, SBU Doctor Sami Ulus Obstetrics and Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital Beştepe Additional Campus and Gülhane Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of 262 pediatric nurses. The Nurse Descriptive Information Form and the Questionnaire for Evaluating the Importance of Nutritional Assessment, the Level of Nutritional Care Knowledge and the Perceived Quality of Care among Nurses. were used to collect the data. The t test, one-way ANOVA test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation method were used to evaluate the data.