Çeşitli çizge ailelerinin yakma sayıları
Burning number of various graph families
  1. Tez No: 844115
  2. Yazar: NİLAY TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çizge yakma, sosyal bulaşmanın, yani bir topluluk içerisinde hakim olan bir fikrin bireylere aktarılmasını modelleyen bir ayrık süreçtir. Yakma sayısı, çizge yakma ile ilişkili bir çizge parametresi olup çizgedeki yayılımın hızını ölçer; yakma sayısı ne kadar düşükse, yayılma o kadar hızlı olur. Bu çalışmada, başta patika orman çizgeler olmak üzere, Jahangir çizge, theta çizge, tek kirişe sahip döngü çizge gibi bazı çizgelerin yakma sayıları incelenmiştir. Ayrıca, patika orman çizgelerin yakma sayısının hesaplanabilmesi için bir algoritma sunulmuştur. Çizge yakma işlemi başlamadan önce bazı köşe noktaları yanmış olan çizgeler de incelenerek çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak, çizge yakmanın farklı varyasyonları incelenmiş ve yeni bir varyasyon da sunularak, bu varyasyona göre elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Graph burning is a discrete process that models the transmission of a dominant idea within a community, also known as social contagion. The burning number is a graph parameter associated with graph burning that measures the speed of contagion spread in a graph; the lower the burning number, the faster the spread. In this study, the burning numbers of certain graphs were examined, including path-forest graphs, Jahangir graphs, theta graphs, and cycle graphs with a single chord. Additionally, an algorithm was provided to calculate the burning number of path-forest graphs. Various results were obtained by examining graphs where certain vertices were already burned before the graph burning process started. Finally, different variations of graph burning were explored, and a new variation was introduced, along with the results obtained based on this variation.