Türevlenebilir (α_1,m)-konveks fonksiyonlar için Caputo-hibrit ve Atangana baleanu kesirli operatörler yardımıyla integral eşitsizlikleri
Integral inequalities for (α_1,m)-convex functions via Caputo-hybrid and Atangana-baleanu fractional integral operators
  1. Tez No: 844143
  2. Yazar: FURKAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında 〖(α〗_1,m)-konveks fonksiyonlar için çeşitli eşitsizlikler incelenerek sonuçların elde edilmesi sürecinde Hölder, Power Mean ve Young eşitsizlikleri kullanılmıştır. Tezin ilk bölümünde eşitsizliklerin geniş tarihi konu edilmiş, ikinci bölümünde tanım teorem ve örneklere yer verilmiş, üçüncü bölümde Caputo-Hybrid ve Atangana-Baleanu kesirli integral operatörler ile ilgili bilgiler sunulmuş, dördüncü bölümde var olan lemmalar kullanılarak 〖(α〗_1,m)-konveks fonksiyonlarla ilgili yeni eşitsizlikler elde edilmiştir. Beşinci bölümde tartışma ve sonuçlar verilmiştir. Bu tezin asıl hedefi, 〖(α〗_1,m)-konveks fonksiyonları geniş bir açıdan incelemek ve bu fonksiyonlarla yeni eşitsizlikler elde edilmek suretiyle bu türdeki eşitsizlikler için yeni üst sınırlara ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, various inequalities for 〖(α〗_1,m)-convex functions were examined and Hölder, Power Mean and Young inequalities were used in the process of obtaining the results. In the first part of the thesis, the broad history of inequalities is discussed, in the second part, definition theorems and examples are given, in the third part, information about Caputo-Hybrid and Atangana-Baleanu fractional integral operators is presented, in the fourth part, using existing lemmas, new inequalities regarding 〖(α〗_1,m)-convex functions have been obtained. Discussion and results are given in the fifth section. The main goal of this thesis is to examine 〖(α〗_1,m)-convex functions from a broad perspective and to reach new upper limits for inequalities of this type by obtaining new inequalities with these functions.