Kronik böbrek yetmezliği olan kedilerde bazı anemi parametreleri ile hepsidin düzeyinin ilişkisi
The relationship between some anemia parameters and hepcidin levels in cats with chronic renal failure
  1. Tez No: 844146
  2. Yazar: İLKİM GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), kedilerde sık görülen bir sağlık sorunudur ve önemli komplikasyonlara yol açabilir. Anemi, kanın yeterli oksijen taşıma kapasitesinin azalmasıyla karakterize olan bir durumdur ve KBY hastası olan kedilerde sıklıkla görülmektedir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen aneminin mekanizması farklı şekillerde olabilmektedir. Son yıllarda, aneminin KBY ile ilişkisi ve altında yatan mekanizmaları araştıran çalışmalar artmaya başlamıştır. Bu bağlamda hepsidin adlı bir peptitin rolüne yönelik ilgi de artmıştır. Hepsidin, demirin bağırsak emilimi ve vücuttaki depolanmasını kontrol ederek demir metabolizmasında kilit rol oynamaktadır. Bu tezin temel amacı, kronik böbrek yetmezliğinde hepsidinin yerini araştırmak ve anemi parametreleri ile hepsidinin arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu çalışmada KBY olan 10 kedi ile sağlıklı 10 kedinin anemi parametreleri ile hepsidin değerleri belirlenmiştir. İki grup arasında hepsidin değeri açısından istatistiksel olarak oldukça anlamlı bir fark olduğu ortaya konmuştur (p < 0,001). Ayrıca, HBG ve RBC değerleri ile hepsidin değeri arasında da oldukça anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p < 0,001), HCT değeri ile hepsidin değeri arasındaki fark ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p = 0,004). Elde edilen sonuçlar, kedilerde KBY olgularında hepsidin parametresinin önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a common health issue in cats, leading to significant complications. Anemia, characterized by a reduction in the blood's capacity to carry oxygen, is frequently observed in cats with CKD, negatively impacting their quality of life. The mechanism of anemia can vary. In recent years, studies investigating the relationship between anemia and CKD, as well as the underlying mechanisms, have increased. In this context, there is growing interest in the role of a peptide called hepcidin. Hepcidin plays a crucial role in iron metabolism by controlling the absorption of iron in the intestines and its storage in the body. The primary aim of this thesis is to explore the role of hepcidin in chronic kidney disease and to elucidate the relationship between anemia parameters and hepcidin. In this study, anemia parameters and hepcidin values were determined in 10 cats with CKD and 10 healthy cats. A statistically significant difference in hepcidin values was found between the two groups (p < 0.001). Additionally, a significant relationship was observed between HBG and RBC values and hepcidin (p < 0.001), while the difference between HCT values and hepcidin was statistically significant (p = 0.004). The results emphasize the significance of hepcidin parameters in cases of CKD in cats.