Derbent baraj gölünde kültürü yapılan Gökkuşağı Alabalığı (orcorhynchus mykiss w.1792)'nın total lipid ve yağ asidi ile yağ asidi cins ve miktarlarının aylara ve mevsimlere göre değişimi
Total lipid and fatty acid content and seasonal variation of fatty acid in rainbow trout (oncorhynchus mykiss w.1792) reared in derbent dam lake
- Tez No: 84415
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
DERBENT BARAJ GÖLÜNDE KÜLTÜRÜ YAPILAN GÖKKUŞAĞI ALABALIĞINDA (OncorhynchusmykissW,1792) TOTAL YAĞ VE YAĞ ASİDİ MİKTARI İLE YAĞ ASİDİ CİNSLERİNİN AYLARA VE MEVSİMLERE GÖRE DEĞİŞİMİ ÖZET Bu çalışmada, Derbent Baraj Gölünde Kültürü Yapılan Gökkuşağı alabalığı'nın (Oncorhynchus mykiss ) kas dokusu ve karaciğerinde total lipid ve total yağ asidi miktarı ile yağ asitlerinin cins ve miktarlarının değişimi aylara ve mevsimlere göre incelendi.
Özet (Çeviri)
TOTAL LIPID and FATTY ACID CONTENT and SEASONAL VARIATION of FATTY ACID IN RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss W.1792) REARED IN DERBENT DAM LAKE ABSTRACT In this study, total lipid and total fatty acid content in muscle and liver of rainbow trout reared in Derbent Dam Lake was determined and also the seasonal and monthly variation of fatty acid types and amounts were investigated.