Kadın yöneticilerin eğitim örgütlerinde kadın yönetici olma konusundaki deneyim ve düşünceleri
The experiences and opinions of women managers on being female managers in educational organizations
- Tez No: 844160
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadınların iş hayatına katılımları kadar kariyerlerinde ilerlemeleri de pek çok güçlüğü barındırmaktadır. Düşük ücretli ve güvencesiz işlerde çalışma, kariyer basamaklarında ilerleme konusunda çeşitli engellerin yanı sıra yönetim kadrolarında yer alamama bu güçlüklerin en temel olanlarındandır. Dünyada ve Türkiye'de eğitim sektörü kadınların yoğun olarak yer aldığı bir sektör olmasına rağmen, kadınların yönetim kademelerindeki temsili oldukça zayıftır.Bu araştırmanın amacı, Mersin ilinde eğitim sektöründe yönetici olarak görev yapmakta olan kadınların bakış açısından yöneticilik deneyimlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunda Mersin ili Merkez ilçeleri olan Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Akdeniz ilçelerinde eğitim sektöründe çalışmakta olan şef, okul müdürü, baş muavin ve okul müdür yardımcısı21 kadın yönetici yer almaktadır. Araştırmanın verileri kadın yöneticilerle yüz yüze ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre,araştırmaya katılan kadın eğitim yöneticilerine göre yöneticiliğin cinsiyeti olmadığı ancak, kadınların ev sorumluluklarının fazla olması, mesai saatlerinin uzun olması ve erkeklerin kadınların yönetici olmalarının önüne engeller koymaları nedenlerinden dolayı yöneticiliği tercih etmedikleri görülmüştür. Yöneticiliğe atanma süreçlerinde özellikle üst kademe yöneticiliklerinde cam tavan engelinin devam ettiği görülmüştür. Kadın yöneticilerin yönetim alanında özellikle teknik becerilerini ve finans becerilerini geliştirmeleri gerektiği bulgusuna rastlanmıştır. Kadın yöneticilerin giyim tarzından çok duruş ve konuşmalarında erkeksi davranışlar sergiledikleri, eğitim yönetiminde kadın yönetici olmanın diğer sektörlerden farkı olmadığı, kadın yöneticilerin eğitim sektöründe sözlü şiddete/tacize ve mobbinge maruz kaldıkları araştırmanın diğer bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
The advancement of women in their careers, as well as their participation in business life, poses many difficulties. Working in low waged and insecure jobs, various obstacles to advancement in career ladders, as well as being unable to take part in management positions are among the most basic of these difficulties. Although the education sector in the world and in Turkey is a sector where women are heavily involved, the number of women in management levels is quite low. The aim of this research is to examine the management experiences of women working as administrators in the education sector in Mersin, Turkey. The study group of the research includes 21 female administrators who work in the education sector in Yenisehir, Mezitli, Toroslar and Akdeniz districts, which are the central districts of Mersin province. The data of the research was obtained by face-to-face and semi-structured interviews with female managers. The data obtained was analyzed by descriptive analysis method. According the results of the research, it has been seen that there is no gender in management, women do not prefer management in education because they have many household responsibilities, long working hours and men put obstacles in front of women to be managers. It has been observed that the glass ceiling obstacle continues in the processes of appointment to the management, especially in the upper-level management positions. It has been found that female managers need to improve their technical and financial skills, especially in the field of management. It is among the other results of the research that female administrators exhibit masculine behaviours in their posture and speech rather than their dressing style; being a female administrator in education administration is not different from other sectors; female administrators are exposed to verbal violence/harassment and mobbing.