İşle bütünleşmenin çalışanların sosyal yaşamı üzerindeki etkisi: Avukatlar üzerine bir inceleme
The effect of work engagement on the social life of employees: A research on attorneys
  1. Tez No: 844161
  2. Yazar: MELTEM NİLÜFER ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İlk kez Kahn tarafından bireyin rol performansı sırasında fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak işe katılımı olarak tanımlanan işle bütünleşme, Kahn'a göre bulaşıcı yani örgüt üyeleri arasında yayılabilen ve bireyin iş yaşamından aile veya sosyal yaşamına ya da aile veya sosyal yaşamından iş yaşamına yansıyarak olumlu ya da olumsuz şekillerde etki edebilen bir kavramdır. Buna göre bireyin iş ve aile yaşamı sosyal yaşam ile sürekli etkileşim içerisindedir ve sosyal sistem içerisinde her bireyin bir diğeriyle bağlantılı olması nedeniyle birinde yaşanan değişikliğin diğerini de etkileyeceği düşünülmektedir. Bu nedenle, bireyin sosyal yaşamı ile bütünleşmesi her iki alanda da denge sağlayabilmesi ile gerçekleşecektir, çünkü bir alanda yaşanan dengesizlik diğer bir alana etki ettiğinde bireyin dengeyi sağlamak ya da talepleri karşılamak adına ilk feragat edeceği alan sosyal yaşamı olacaktır. Bu tez çalışması ile Avukatların işle bütünleşme kavramına yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerinin ölçülmesi ve işle bütünleşmenin avukatların sosyal yaşamı üzerindeki etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın teorik kısmında işle bütünleşme kavramı detaylı biçimde incelenmiş olup, uygulama kısmında ise Adana, Antalya, Mersin ve Hatay Barosuna kayıtlı Avukatlıklar ile anket çalışması yapılmıştır. Bu anketler Avukatlara bağlı oldukları Barolar ve araştırmacı tarafından ulaştırılmıştır. Anketlere 312 Avukat gönüllü olarak katılmış olup 15 Avukat anketi eksik doldurulduğu için bu anketler değerlendirme dışında tutulmuştur. Bu bağlamda 297 anket analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda avukatların birçoğunun işinden ve işine karşı gösterdikleri çabadan memnun oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca Avukatlar işlerine fazla odaklandıklarının farkında olduklarından iş dışındaki zamanlarda aile ve sosyal yaşamlarına zaman ayırmaya özen gösterdiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The concept of work engagement,, which was introduced firstly by Kahn, is defined as the individual's physical, cognitive and emotional participation in work during role performance, and, it is a contagious concept that can spread among organizational members according to the Kahn. Work engagement is a concept that can affect an individual positively or negatively by reflecting from her work life to her family or social life, or from her family or social life to her work life. Accordingly, an individual's work and family life are interact with social life constantly, and since each individual is connected to each other within the social system, it is thought that a change in one will affect the other. For this reason, the integration of the individual with his social life will be achieved by maintaining balance in both areas, because when the imbalance in one area affects another area, the first area the individual will give up in order to maintain balance or meet the demands will be his social life. It is aimed to measure the knowledge and awareness levels of attorneys regarding the concept of work engagement and to reveal the effect of work engagement on the social life of attorneys. In the theoretical part of the study, the concept of work engagement was examined in a detailed way and in the application part, a questionnaire was conducted with attorneys registered to the Adana, Antalya, Mersin and Hatay Bar Association. These questionnaires were delivered to the attorneys by the Bar Associations they are affiliated with and the researcher. 312 attorneys answered questionnaires voluntarily and 15 questionnaires were excluded from the evaluation because they were filled out incompletely. In this context, 297 questionnaires were analyzed. As a result of the analyses, it was determined that most of the attormeys were satisfied with their job and the efforts they made towards their job. Additionally, attorneys stated that they are aware that they are too focused on their work, so they take care to make time for their family and social lives during non-workhours.