Romantik ilişkisi olan bireylerde çift uyumunun, cinselmitlere olan inanç düzeyi ve cinsel işlev bozukluklarıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of dual harmony with the level of belief in sexual myths and sexual functional disorders in individuals with romantic relationship
- Tez No: 844184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, çift uyumunun, cinsel mitlere olan inanç düzeyi ve cinsel işlev bozukluklarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada kolayda örnekleme yöntemiyle 370 kişiye (197 Kadın 173 Erkek) ulaşılmıştır. Araştırma niceliksel yöntemle yapılmıştır. Araştırma konusu ile ilgili değişkenleri ölçmek için Sosyodemografik Bilgi Formu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Cinsel Mitler Formu (CMF), Golombok-Rust kadın ve Golombok-Rust erkek (GR) formları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda çift uyumu, cinsel mitlere olan inanç düzeyi ve cinsel işlev bozuklukları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu araştırmada çift uyumunun kadınlarda ve erkeklerde cinsel mitler ve cinsel işlev bozuklukları tarafından yordanmasına ilişkin hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Her iki değişkenle yapılan çalışmada anlamlı çıkmıştır. Ancak cinsel mitler alt boyutlarıyla analiz yapıldığında %22 çıkan açıklama oranı cinsel işlev bozukluğu alt boyutları eklendiğinde %63 açıklamaktadır. Bu araştırmada elde edilen bulgular literatürdeki diğer araştırmalar ışığında tutarlılıkları ve sınırlılıkları ile birlikte tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between couple adjustment, belief in sexual myths and sexual dysfunctions. In this research, 370 people (197 women and 173 men) were reached by convenience sampling method. The research was conducted with a quantitative method. Sociodemographic Information Form, Revised Dyadic Adjustment Scale (YCUS), Sexual Myths Form (CMF), Golombok-Rust female and Golombok-Rust male (GR) forms were used to measure variables related to the research topic. As a result of the research, statistically significant relationships were found between dyadic harmony, level of belief in sexual myths and sexual dysfunctions. In this study, the prediction of dyadic adjustment by sexual myths and sexual dysfunctions in women and men was tested with hierarchical regression analysis. It was found to be significant in the study conducted with both variables. However, when the sexual myths sub-dimensions are analyzed, the explanation rate is 22%, but when the sexual dysfunction sub-dimensions are added, it explains 63%. The findings obtained in this research were discussed with their consistency and limitations in the light of other studies in the literature, and suggestions were made for future research.