Mutluluğa aşırı değer verme ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediator role of psychological flexibility on the relationship between valuing happiness and psychological well-being
  1. Tez No: 844183
  2. Yazar: ZELİHA ATASOY GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÇELİK ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, mutluluğa aşırı değer verme ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide psikolojik esenliğin aracı rolünü tespit etmeyi amaçlamaktadır. Değişkenler, psikoloji literatüründe giderek daha fazla çalışan“pozitif psikoloji”kavramlarıdır. Bu anlamda, çalışma, katılımcıların psikolojik iyi oluşu üzerinde etkili olabileceği düşünülen“psikolojik esneklik”ve“mutluluğa aşırı değer verme”nin etkisi tespit edilerek, toplumun iyi oluşunu sağlamak için hangi değişkenleri hesaba katılarak müdahale programları düzenlenebileceğini tespit etmeyi hedeflemektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemleri ile SPSS ve AMOS kullanılarak yürütülmüştür. Yapılan analiz sonucunda psikolojik esneklik ile mutluluğa aşırı değer verme arasında negatif yönlü zayıf düzeyde; psikolojik esneklik ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Psikolojik iyi oluş ile mutluluğa aşırı değer verme arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Yapılan analiz sonucunda yaş ile psikolojik esneklik arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde; mutluluğa aşırı değer verme ile yaş arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Öte yandan yaş ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Psikolojik iyi oluşun eğitim düzeyine göre anlamlı derecede farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca mutluluğa aşırı değer verme ve psikolojik iyi oluşun gelir seviyesine göre göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Fakat psikolojik esneklik gelir seviyesiyle aynı doğrultuda artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mediating role of psychological well-being in the relationship between excessive valuing of happiness and psychological flourishing. The variables used in this study are concepts increasingly studied in the field of psychology known as“positive psychology.”Accordingly, the study aims to identify the effects of“psychological flexibility”and“excessive valuing of happiness,”which are believed to influence participants' psychological well-being, in order to determine which variables should be considered when designing intervention programs to promote the well-being of society. The study plans to provide scientific support for sustaining the happiness of society through empirical research. The research was conducted using quantitative research methods and SPSS and AMOS. As a result of the analysis, a weak negative relationship was found between psychological flexibility and excessive valuing of happiness, and a significant positive relationship was found between psychological flexibility and psychological well-being. There was a significant positive relationship between psychological well-being and overvaluing happiness. As a result of the analysis, there was no significant positive relationship between age and psychological flexibility, and no significant positive relationship between overvaluing happiness and age. On the other hand, no significant relationship was found between age and psychological well-being. It was found that the psychological well-being level differs according to education level. Also, It was found that overvaluing happiness and psychological well-being did not differ according to income level. However, psychological flexibility increases in the same direction with income level.