Yeme tutumu ve cinsel ilişki esnasındaki beden algısının, eş seçimi ve romantik ilişki kalitesiyle ilişkisinin incelenmesi
Relationship between eating attitudes and body exposure during sexual activity with mate selection and romantic relationship quality
  1. Tez No: 844186
  2. Yazar: BERİL ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER TAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Yeme tutumu ve cinsel ilişki esnasındaki beden algısının, eş seçimi ve romantik ilişki kalitesi ile ilişkisinin incelenmesidir. İlgili literatür incelendiğinde cinsellik esnasında bedenine fazlasıyla odaklanan kişilerin, yeme tutumunda kısıtlama olduğu görülmüştür. cinsel ilişki esnasında algılanan beden, yeme tutumu, eş seçimi ve romantik ilişki kalitesi kavramlarının arasındaki ilişkinin daha detaylı anlaşılmaya ihtiyaç olduğu gözlenmektedir. Yöntem: Mevcut çalışmada 18-65 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde yeme tutumu ve cinsel ilişki esnasındaki beden algısının, eş seçimi ve romantik ilişki kalitesiyle ilişkisi Cinsel İlişki Esnasında Algılanan Beden Ölçeği, Yeme Tutumu Testi (YTT-26), Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği (REST) ve Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği (ARİKÖ) ölçekleri ve sosyo-demografik bilgi formu ile incelenmiştir. Araştırmaya randomize şekilde yaşları 18-65 aralığında olup, ilişkisi olan 151 kadın, 46 erkek olmak üzere 197 katılımcı dahil edilmiştir. Mevcut çalışmada kullanılan ölçekler online platform aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmada yeme tutumu, cinsel ilişki esnasındaki beden algısı, eş seçimi ve romantik ilişki kalitesinin ilişkisin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmış olup, bağımsız değişkenler arasındaki olasılığı saptamak adına lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Ek olarak, bağımsız gruplar arasındaki anlam farklılıklarını belirlemek adına bağımsız gruplar t test analizi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Analiz sonuçlarına göre; yeme tutumu ve cinsel ilişki esnasındaki beden algısı, yeme tutumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi, cinsel ilişki esnasındaki beden algısı ve romantik ilişki kalitesi, algılanan romantik ilişki kalitesi ve eş seçimi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak, cinsel ilişki esnasındaki beden algısının bozulmuş yeme tutumunu daha fazla yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to examine the relationship between eating attitudes and body exposure during sexual activity with mate selection and quality of romantic relationship. In this study, examination of relationship between eating attitudes and body exposure during sexual activity with mate selection and quality of romantic relationship was investigated. Method: 151 women and 46 men, a total of 197 adults who have romantic relationships participated in the study. Socio-demographic information form, Eating Attitudes Test (EAT-26), Body Exposure During Sexual Activity Questionnaire (BESAQ), Romance and Mate Selection Attitudes Scale and Perceived Romantic Relationship Quality Scale were administered to the participants. The scales used in the current study was delivered to participants via online platform. In the study, Pearson correlation analysis was applied to examine the relationship between eating attitudes, body exposure during sexual activity, mate selection and quality of romantic relationship. Logistic regression analysis was applied to determine the probability between independent variables. Additionally, to assess the difference between independent variables independent samples t test was used. Results: According to the analysis results; there is a significant relationship between eating attitudes and body exposure during sexual activity, eating attitudes and perceived quality of romantic relationship, mate selection and perceived quality of romantic relationship. Additionally, there is a significant difference between males and females as eating attitudes and body exposure during sexual activity. Lastly, it was found that body exposure during sexual activity predicts disordered eating more than other variables.