Kadınlarda cinsel doyum ile beden algısı ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual satisfaction, body perception and eating attitudes in women
  1. Tez No: 722996
  2. Yazar: MUSTAFA SÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı kadınlarda cinsel doyum ile beden algısı ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Diğer bir amacı ise, cinsel doyum ile beden algısı ve yeme tutum özelliklerin; sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde ikamet eden 120 evli, 134 bekâr toplam 254 kişi katılmıştır. Katılımcıların bilgilerini toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan anketler, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği, Yeme Tutum Testi ve Sosyodemografik Veri Formudur. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package Programme For Social Sciences) 25 paket programı kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda analizler için gerekli olan parametrik ve non-parametrik testlere karar verilmiştir. Verilerin analizinde ANOVA, Bağımsız Gruplar T-testi, Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. ANOVA analizi sonrası hangi gruplar arası fark olduğunu tespit etmek için Scheffe ve Tamhane T2 post hoc testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında elde edilen bulgulara göre cinsel doyum ile beden algısı ve yeme tutumu arasında bir ilişki bulunmuştur. Cinsel doyum memnuniyeti arttıkça beden ve yeme memnuniyeti de artmaktadır. .Ayrıca ölçek puanlarının (GRCDÖ, BAÖ ve YTT) bazı sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı, bazılarında ise farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between sexual satisfaction, body image and eating attitude in women. Another aim is to determine sexual satisfaction, body image and eating attitude characteristics; It is to investigate whether it differs according to sociodemographic variables. The research was carried out in accordance with the relational screening model. A total of 254 people, 120 married and 134 single, residing in various districts of Istanbul participated in the research. Questionnaire method was used to collect the information of the participants. The questionnaires used are Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Body Perception Scale, Eating Attitude Test and Sociodemographic Data Form. SPSS (Statistical Package Program for Social Sciences) 25 package programs were used in the analysis of the data. As a result of the examinations, parametric and non-parametric tests required for the analyzes were decided. ANOVA, Independent Groups T-test, Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data. Scheffe and Tamhane T2 post hoc tests were used to determine which groups differed after the ANOVA analysis. According to the findings obtained in the research results, a relationship was found between sexual satisfaction, body image and eating attitude. As sexual satisfaction increases, body and eating satisfaction also increase. .In addition, it was concluded that the scale scores (GRCDÖ, BAÖ and YTT) differed according to some sociodemographic variables and did not differ in others.