Kendiliknesnesi ihtiyaçları ile ayrılma-bireyleşme sürecinin yeme tutumu ve cinsel yaşam üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of selfobject needs and the separation-individuation process on eating attitudes and sexual life
- Tez No: 980318
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, kendiliknesnesi ihtiyaçlarının yeme tutumu ve cinsel yaşam üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzeri, cinsel deneyimi olan 405 katılımcı (282 kadın, 123 erkek) oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmış olup, Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri, Ayrılma-Bireyleşme Envanteri, Yeme Tutum Testi-40 ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kendiliknesnesi ihtiyaçları ile yeme tutum puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, ayrılma-bireyleşme güçlükleri ve yeme tutumu arasında da anlamlı ve pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. Kendiliknesnesi ihtiyaçları ile cinsel doyum arasındaki ilişkilere bakıldığında, kadın ve erkek katılımcıların cinsel doyum düzeyleri ile kendiliknesnesi ihtiyaçları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Erkek katılımcıların ayrılma-bireyleşme güçlükleri ile cinsel doyum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. Ancak, kadın katılımcıların cinsel doyum düzeyleri ile ayrılma-bireyleşme ölçeğinin alt boyutları arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, kendiliknesnesi ihtiyaçlarından özellikle idealizasyon/ikizlik ihtiyacından kaçınma alt boyutunun, yeme tutumları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Ayrılma-bireyleşme boyutları modelin açıklayıcılığını bir miktar artırsa da bağımsız değişkenler olarak anlamlı katkıda bulunmadığı görülmüştür. Erkek katılımcılara yönelik yapılan regresyon analizinde, model genel olarak anlamlı bulunmamış; ancak ayrılma/farklılaşma güçlükleri ve bireyleşme boyutlarının cinsel doyum üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Kadın katılımcılar açısından, cinsel doyum düzeylerinin kendiliknesnesi ihtiyaçları ve ayrılma-bireyleşme boyutları tarafından anlamlı bir biçimde yordanmadığı, ancak ilişki sorunlarının negatif yönde etkisinin olduğu ve bu ilişkinin anlamlılık sınırında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of selfobject needs on eating attitudes and sexual functioning. The sample consisted of 405 participants (282 women, 123 men), all over the age of 18 and with sexual experience. Data were collected through online surveys using the Selfobject Needs Inventory, the Separation-Individuation Inventory, the Eating Attitudes Test-40 (EAT-40), and the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS). The findings indicated a significant positive relationship between selfobject needs and eating attitudes. Similarly, separation-individuation difficulties were also positively and significantly associated with eating attitudes. No significant relationship was found between selfobject needs and sexual satisfaction levels among either male or female participants. Additionally, no statistically significant association was observed between separation-individuation difficulties and sexual satisfaction among male participants. However, for female participants, a significant negative relationship was found between sexual satisfaction and subdimensions of the separation-individuation scale. Regression analysis showed that the avoidance of the idealization/twinship need—one of the selfobject needs—was a significant predictor of eating attitudes. While separation-individuation dimensions slightly improved the model's explanatory power, they did not make a statistically significant independent contribution. For male participants, the overall regression model was not significant; however, difficulties in separation/differentiation and individuation dimensions significantly affected sexual satisfaction. Among female participants, neither selfobject needs nor separation-individuation dimensions significantly predicted sexual satisfaction. However, relationship-related problems had a negative impact on sexual satisfaction, with the effect approaching statistical significance.