Farelerde taraksesterolün analjezik aktivitesi ve olası mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the analgesic activity and possible mechanisms of taraxesterol in mice
- Tez No: 844190
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez projesinde Taraxacum officinale bitkisinin aktif bileşenlerinden olan ve antiinflamatuvar, antioksidan, nöroprotektif ve antikarsinojen etkileri gösterilen Taraksasterol etken maddesinin farelerdeki olası analjezik etkisinin santral ve periferik ağrı yolaklarını değerlendiren test modelleri ile belirlenmesi ve bu etkide rolü olabileceği düşünülen mekanizmalarla etkileşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sıcak plaka, kuyruk daldırma ve asetik asitle indüklenen abdominal kıvranma testlerinin uygulanmasıyla olası analjezik etki ve optimal dozun belirlenmesi, ardından bu etkiye GABAerjik, opioiderjik sistemler ile ATP duyarlı K+ kanallarının katılımının incelenmesi planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ön çalışmada 3 adet BALB/c erkek fare, sıcak plaka ve kuyruk daldırma testlerinde 10 mg/kg dozda intraperitoneal (i.p) uygulanan TS'nin etkisinin başlaması ve maksimuma ulaşma süresi 60 dk olarak bulunmuştur. Bu çalışmada 66 adet BALB/c erkek fare her grupta 6 adet fare olacak şekilde sıcak plaka, kuyruk daldırma ve asetik asitle indüklenen abdominal kıvranma testleri kullanılarak TS'nin 2,5, 5 ve 10 mg/kg i.p dozda antinosiseptif aktivitesi araştırılmış ve bu etki pozitif kontrol maddesi olan asetil salisilik asit ile karşılaştırılmıştır. TS'nin antinosiseptif etkisi değerlendirildikten sonra bu etkide rolü olabilecek mekanizmaların araştırılması amacıyla nonselektif opioiderjik reseptör antagonisti nalokson, KATP kanal blokörü glibenklamid ve GABAA reseptör antagonisti bikukulin ön uygulamaları yapılarak mekanizma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taraxasterol is the active ingredient of the Taraxacum officinale plant and is shown to have anti-inflammatory, antioxidant, neuroprotective and anticarcinogen effects. In this thesis it is aimed to investigate the possible analgesic effect of taraxasterol with test models evaluating central and peripheral pain pathways in mice and to examine its interaction with the possible mechanisms. For this purpose, it is planned to perform hot-plate, tail-immersion and acetic acid-induced abdominal writhing tests, and then to examine the involvement of GABAergic, opioidergic systems and ATP-sensitive K+ channels in this effect. MATERIALS AND METHODS: In this study, the antinociceptive activity of taraxasterol at 2.5, 5 and 10 mg/kg doses was investigated with hot-plate, tail-immersion and acetic acid-induced abdominal writhing tests in BALB/c male mice, and this effect was compared with the positive control drug acetylsalicylic acid. Mechanism of action studies were performed by pre-administering the non-selective opioidergic receptor antagonist naloxone, the ATP-sensitive K+ channel blocker glibenclamide and the GABAA receptor antagonist bicuculline to investigate the mechanisms that may play a role in this effect.