Çok boyutlu kıskançlığın erken dönem uyum bozucu şemalar ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisi
The relationship between multidimensional jealousy, early maladaptive schemas and difficulties in emotion regulation
- Tez No: 844193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada çok boyutlu kıskançlık, erken dönem uyum bozucu şemalar ve duygu düzenleme güçlüğü ilişkisi incelenmiştir. Bunun yanında kıskançlığın cinsiyet, ekonomik durum ve eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmanın örneklemi internet erişimi olan, 18-65 yaş arasındaki 414 kişiden oluşmaktadır. İlgili konuların ölçümünde Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Basit Regresyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kıskançlık ile terk edilme ve kusurluluk şemalarının daha yüksek düzey ilişkili olduğu bulunmuştur. Bunun yanında duygusal yoksunluk ve onay arayıcılık şemalarının kıskançlığı yordadığı görülmüştür. Duygusal kıskançlık ile onay arayıcılık; davranışsal kıskançlık ve bilişsel kıskançlık ile tüm şemalar arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kıskançlığın eğitim durumu, cinsiyet ve ekonomik duruma göre farklılaşabildiği görülmüştür. Davranışsal kıskançlıkta duygu düzenleme güçlüğünün“dürtü”alt boyutu ile, bilişsel kıskançlıkta ise“açıklık”,“kabul etmeme”ve“stratejiler”alt boyutları ile daha bağlantılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between multidimensional jealousy, early maladaptive schemas and difficulties in emotion regulation was examined. In addition, it was examined whether jealousy differs according to gender, economic status and educational status. The sample of the study consists of 414 people between the ages of 18-65 who have internet access. Multidimensional Jealousy Scale, Young Schema Scale Short Form-3 and Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form were used to measure related subjects. Pearson Product-Moment Correlation, Simple Regression Analysis and One-Way ANOVA Analysis were applied to determine the relationship between the variables. As a result of the research, it was found that jealousy and abandonment and defectiveness schemas were associated with higher levels. In addition, emotional deprivation and approval seeking schemas were found to predict jealousy. It has been determined that there is a positive relationship between emotional jealousy and approval seeking, and between behavioral jealousy and cognitive jealousy and all schemas. In addition, it has been observed that jealousy can differ according to educational status, gender and economic status. It was found that difficulties in emotion regulation in behavioral jealousy was more related to the“impulse”sub-dimension, and in cognitive jealousy, it was more related to the sub-dimensions of“openness”,“nonacceptance”and“strategies”.