Sınıf öğretmenlerinin eğitim müziği dağarına ilişkin yeterlikleri
Classroom teachers' competences related to educational music
- Tez No: 844205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin eğitim müziği dağarına ilişkin yeterliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma betimsel yöntem çerçevesinde tarama tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklemini ise Tokat ili Erbaa ilçesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapan toplam 223 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin eğitim müziği dağarına ilişkin yeterliklerini belirlemek amacıyla, literatür taramasının ardından Yokuş, Önk Avşar ve Üstün tarafından geliştirilen eğitim müziği yeterlik anketi kullanılmıştır. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma, t testi ve ANOVA ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, çalışma grubunu oluşturan sınıf öğretmenlerinin eğitim müziği dağarına yönelik yeterlilik düzeyleri düşük seviyede bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin eğitim müziği dağarına ilişkin yeterlikleri, demografik özelliklere göre de incelenmiştir. Araştırma sonucuna bakıldığında tüm alt boyutlarda cinsiyete ve branş değişikliği yapıp yapmamalarına göre anlamlı bir fark bulunmazken; yaş, mezuniyet, eğitim, deneyim, kariyer basamağı, statü ve çalgı çalabilme durumlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda ilkokullarda müzik derslerini branş öğretmeninin vermesinin daha olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağı, sınıf öğretmenliği lisans eğitiminin yeniden gözden geçirilerek güncellenmesi ve müzik derslerinin artırılması gibi birtakım öneriler geliştirilmiştir. Yine her okulun donanımlı bir müzik sınıfına ihtiyacı olduğu, derslerde daha çok materyal kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. İlkokullarda müzik ders kitaplarının içeriklerinin zenginleştirilmesi önemli bir adım olarak görülmüş olup, müzik derslerinde akıllı tahtaların aktif olarak kullanılmasının çocuklar üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the competences of classroom teachers regarding educational music repertoire. The research was carried out using the survey technique within the framework of descriptive method. The population of the research consists of classroom teachers working under the Ministry of National Education, and the sample consists of a total of 223 classroom teachers working in the Erbaa district of Tokat province in the 2022-2023 academic year. In the study, in order to determine the competences of classroom teachers regarding educational music repertoire, the educational music competence questionnaire developed by Yokuş, Önk Avşar and Üstün after a literature review was used. The data obtained were evaluated with arithmetic mean, standard deviation, t test and ANOVA. As a result of the research, the competence levels of the classroom teachers constituting the study group towards educational music repertoire were found to be at a low level. Classroom teachers' competencies related to educational music repertoire were also analysed according to demographic characteristics. When the results of the research were analysed, no significant difference was found in all sub-dimensions according to gender and whether they changed their branch or not, whereas significant differences were found in age, graduation, education, experience, career level, status and instrument playing status. In line with the findings obtained from the research, some suggestions have been developed such as the fact that the music lessons in primary schools should be taught by branch teachers will produce more positive results, the undergraduate education of classroom teachers should be revised and updated, and music lessons should be increased. It was also emphasised that each school needs an equipped music classroom and more materials should be used in lessons. Enriching the content of music textbooks in primary schools was seen as an important step, and it was thought that the active use of smart boards in music lessons would have positive results on children.